Imieniny: Mariana, Donaty, Tamary

Wydarzenia: Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Wspomnienia

Ambasada uczciła 1. rocznicę beatyfikacji

 fot. Piotr Tumidajski

W siedzibie watykańskiego Trybunału Roty Rzymskiej – Palazzo della Cancelleria odbyło się 8 maja widowisko słowno-muzyczne, połączone z koncertem i konferencją pt. „Jan Paweł II – Papież dialogu”. Zorganizowała je ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej dla uczczenia pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża - Polaka.

 

Ambasador Hanna Suchocka powitała przybyłych na spektakl najbliższych współpracowników błogosławionego, w tym długoletniego sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, byłego substytuta w Sekretariacie Stanu do spraw ogólnych, a następnie prefekta Kongregacji ds. Biskupów za czasów Jana Pawła II kard. Giovanniego Battistę Re, b. nuncjusza w Czechach i Słowacji kard. Giovanniego Coppę. Licznie przybyli ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele Sekretariatu Stanu i Kurii Rzymskiej, włoscy politycy, przedstawiciele papieskich uczelni oraz świata nauki i kultury.

Wykład nt. znaczenia dialogu międzyreligijnego w nauczaniu Jana Pawła II wygłosił wieloletni szef dyplomacji watykańskiej za pontyfikatu Jana Pawła II, a obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Pierre Tauran. Podkreślił on, że angażując się dialog międzyreligijny, papież kierował się zasadami Soboru Watykańskiego II, tj. koniecznością wzajemnego poznania i współpracy, a także uznania obecnych w innych religiach wartości duchowych, moralnych, społeczno-kulturowych.

Wspominając rozpoczęte przez Jana Pawła II spotkania z duchowymi przywódcami wszystkich religii świata w Asyżu w latach 1986 i 2002, francuski kardynał kurialny zauważył, że „każda autentyczna modlitwa jest odmawiana pod wpływem Ducha Świętego, który w tajemniczy sposób jest obecny w każdym sercu”. Mówca zwrócił uwagę na szczególne zainteresowanie papieża tradycją religii azjatyckich i w tym kontekście zaznaczył, że przez dialog międzyreligijny „Kościół pragnie odkryć «Ziarno Słowa Pańskiego» i «Promienie Prawdy Boskiej╗, które znajdują się w każdym człowieku i w tradycji religijnej ludzkości”.

Zgromadzoną licznie publiczność urzekła muzyka Karola Lipińskiego w mistrzowskim wykonaniu skrzypka Konstantego Kulki. Aktorzy Maria Rosaria Omaggio i Aleksander Mincer przedstawili fragmenty wystąpień Jana Pawła II m.in. z podróży do Ziemi Świętej, w rzymskiej Synagodze, do młodzieży muzułmańskiej w Casablance czy w Meczecie w Damaszku, a także strofy poezji np. „Wzgórze Moria” z „Tryptyku Rzymskiego”. Interpretacji utworów towarzyszyła projekcja multimedialna autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, ukazująca wkład Jana Pawła II w pokojowe współistnienie religii i dialog międzyreligijny, postrzegany jako jedna z form misji ewangelizacyjnej.

;