Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Małopolska

Andrzej Betlej rekomendowany na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek Królewski na Wawelu

wzgórze wawelskie, widok od strony południowej fot. Krzysztof Petela Wzgórze wawelskie, widok od strony południowej.

26 lipca podczas konferencji prasowej w Warszawie, na której przedstawiono osiągnięcia najważniejszych instytucji muzealnych w Krakowie – Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński ogłosił planowane zmiany na stanowiskach dyrektorskich w tych instytucjach, informując o rozpoczęciu procesu nominacji dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, dr hab. Andrzeja Betleja na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie został rekomendowany dr hab. Andrzej Szczerski.

 

Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, pełni funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie od 1 stycznia 2016 roku. W czasie jego kadencji zespół MNK przygotował 114 wystaw, m.in. wystawę „Wyspiański” (2017-2019), którą odwiedziło prawie 270 tys. osób, prezentację dzieła „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, którą zobaczyło prawie 400 tys. widzów czy prezentacje takie jak: „Maria Mater Misericordiae”, „Potęga awangardy”, „Kraków 1900”, „Z drugiej strony rzeczy – Dizajn w Polsce po 1989 r.”. W roku 2017 i 2018 ilość osób odwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie przekroczyła 1,15 mln.

– Pan Premier prof. dr hab. Piotr Gliński zdecydował się podjąć proces nominacji mojej osoby na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek Królewski na Wawelu z dniem 3.01.2020. Nie zmienia to nic dla bieżących działań Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym roku MNK czeka jeszcze wiele ważnych wydarzeń – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Obecnie w Gmachu Głównym MNK trwa wystawa WAJDA, natomiast we wrześniu otwarta zostanie wystawa „Idzie Młodość! I Grupa Krakowska” w Kamienicy Szołajskich. Najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie nowego Muzeum Książąt Czartoryskich 19 grudnia 2019. W 21 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego budynku, będzie można zobaczyć ponad 300 tysięcy obiektów z kolekcji Czartoryskich.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, podczas konferencji prasowej poinformował także o rekomendacji na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzeja Szczerskiego, który od stycznia 2016 roku do marca 2018 pełnił funkcję wicedyrektora ds. naukowych MNK.

Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, jest historykiem sztuki, w latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje od 1999 roku, od 2019 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach sztuki nowożytnej, a szczególnie architektury i rzeźby XVII i XVIII stulecia na obszarach Rzeczypospolitej - w kontekście sztuki zachodnioeuropejskiej. Jest autorem ponad 170 artykułów i 10 książek oraz redaktorem serii wydawniczych. Dr hab. Andrzej Betlej jest członkiem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk i Narodowego Komitetu Historii Sztuki, wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Od 2019 roku jest również przewodniczącym Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą POLONIKA. Ponadto jest członkiem Rad Muzeów: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, a także członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki”. Za pracę naukową został uhonorowany Nagrodą im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki za pracę doktorską (1999), Nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP (2000), Nagrodą im. prof. Jerzego Łozińskiego (2005). Za rozprawę habilitacyjną otrzymał w grudniu 2010 r. Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. Jest laureatem Nagrody Rektora UJ (2011, 2014, 2015) oraz Nagrody „ARS QUAERENDI” Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. W 2015 roku został odznaczony srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015).

Oceń treść:
;