Małopolska
Antysmogowe przepisy przejściowe dla Krakowa
Do końca lutego powstanie projekt uchwały, która wprowadzi w Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem (do 1 września 2019 roku).
O takie czasowe rozwiązanie w liście do marszałka województwa wystąpił prezydent Krakowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy zaczną obowiązywać w Krakowie tak, jak w całym województwie – już od 1 lipca 2017 r. „Podzielamy obawy prezydenta Krakowa, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wiązaliśmy z tym dokumentem duże nadzieje na rozwiązanie problemów Krakowa, ale projekt nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla” – mówi marszałek Jacek Krupa. „Dlatego sami musimy podjąć zdecydowane kroki, jakość powietrza w Krakowie jeszcze nigdy nie była tak dramatycznie zła” – dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak.
Nowa uchwała miałaby wprowadzić na terenie Krakowa zakaz stosowania niskiej jakości paliw – mułów, flotokoncentratów i tzw. ekomiałów od 1 lipca br. Takie rozwiązanie daje nadzieję na znaczną poprawę jakości powietrza w Krakowie już w kolejnym sezonie grzewczym. Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem zacznie tu obowiązywać od 1 września 2019 r. – choć pierwotny termin zaproponowany przez władze Małopolski był wcześniejszy o rok. W trakcie konsultacji społecznych został on zmieniony na prośbę miasta Krakowa.
Przypomnijmy – Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął do tej pory dwie uchwały antysmogowe. Przepisy dla Krakowa zostały uchwalone w styczniu 2016 r. i wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, kominkach i piecach od 1 września 2019 r.
Druga uchwała, dotycząca pozostałego obszaru Małopolski, została uchwalona 23 stycznia br. Wprowadza zakaz stosowania niskiej jakości paliw stałych już od 1 lipca br. oraz zobowiązuje mieszkańców do wymiany kotłów na te spełniające najwyższe unijne normy (tzw. wymagania ekoprojektu). Najgorsze piece (tzw. kopciuchy) mają zniknąć z Małopolski do 2023 r., a właściciele kotłów 3 lub 4 klasy musza je wymienić do 2026 r.
Tydzień temu stężenie szkodliwych pyłów przekroczyło poziom 300 mikrogramów i Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego po raz pierwszy wprowadził III (najwyższy) stopień alarmowy.