Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Tadeusz Pieronek.

W kościele św. Krzyża w Krakowie odbyła się druga liturgia zwyczaju nawiedzania kościołów stacyjnych w archidiecezji, rozpoczętego wczoraj w Katedrze Wawelskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego. "To nie chodzi o odmówienie sobie kawałka mięsa. To chodzi o wewnętrzną dyscyplinę, która porządkuje nasze codzienne życie, które powinno być zgodne z przykazaniami Bożymi" - mówił o czasie Wielkiego Postu do przybyłych przewodniczący Mszy św. biskup Tadeusz Pieronek.

Odnosząc się do odczytanego fragmentu Księgi Powtórzonego Prawa hierarcha wskazał, że przejście Izraelitów do Ziemi Obiecanej jest symbolem wędrówki człowieka przez życie doczesne do ostatecznego celu, jakim jest zjednoczenie z Bogiem i szczęśliwe obcowanie z Nim w wieczności. Przypomniał też wybór, którego człowiek może dokonać.

"Zwróćmy uwagę, że Bóg zawsze szanuje ludzką wolność, bo stawia człowieka przed wyborem, przed wyborem życia i błogosławieństwa, albo śmierci i przekleństwa" – powiedział.

Biskup zwrócił uwagę, że niejednokrotnie współczesny świat, całkowicie ignorując fakt, że tylko ścieżka posłuszeństwa Bogu prowadzi do życia wiecznego, szuka własnej drogi do szczęścia. "Często nawet kpiąc sobie z oferty Stwórcy i Zbawiciela i w tym poszukiwaniu szczęścia oskarża Boga o to, że On swoimi przykazaniami krępuje ich wolność. W takim oskarżeniu Boga jest diabelskie ‘Non serviam!’ – ‘Nie będę służył!’" - przestrzegł.

Ukazał zebranym, że jednak prawda o człowieku zawiera się w słowach: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Dodał, że pokazuje ona, że Bóg, który stworzył człowieka z miłości, miłuje go pomimo jego słabości i grzechów.

„W jakimkolwiek bylibyśmy stanie wiary, Bóg zawsze daje nadzieję życia wiecznego, jeżeli tylko będziemy zdolni podjąć swój życiowy krzyż tak, jak On to zrobił dla nas na Golgocie” – zaznaczył.

Hierarcha podkreślił, że wzięcie swojego życiowego krzyża, z którego płynie nadzieja na życie wieczne, ma wynikać ze stałego przebywania z Bogiem na modlitwie i ponowaniu nad zachciankami ciała.

Zachęcił do tego, by właśnie w Wielkim Poście zastanowić się co w życiu zebranych stoi na przeszkodzie w prawdziwym spotkaniu Boga. „Przeżywaliśmy w życiu już wiele okresów Wielkiego Postu. Jaki mamy bilans wykorzystania tego świętego czasu na nasze osobiste nawrócenie? Niech to pytanie stanie się pomocą w naszym osobistym rachunku sumienia” – wezwał na zakończenie bp Pieronek.

Oceń treść:
Źródło:
;