Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Archidiecezja krakowska ma oficjalne konto na Twitterze! Profil @ArchKrakowska obserwuje już ponad 100 użytkowników tego portalu społecznościowego.

W sobotnie późne popołudnie w Pałacu Biskupów Krakowskich odbył się tweetup #OknoNaMilosierdzie. "Dzisiejsze wydarzenie jest szczególnie wyjątkowe. Otwieramy konto naszej archidiecezji na Twitterze. Idziemy do przodu, z postępem. Chcemy w takiej formie podkreślać, że Kraków jest stolicą Bożego miłosierdzia" - powiedział na wstępie kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że uruchomienie twitterowego konta w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ma szczególne znaczenie, gdyż papież Polak był zawsze bardzo otwarty na środowisko dziennikarskie i media. Zwieńczeniem wypowiedzi ks. kardynała było naciśnięcie przez niego klawisza w laptopie, co równało się zamieszczeniu pierwszego tweeta w temacie #OknoNaMilosierdzie na koncie @ArchKrakowska. Na profilu można także zobaczyć nowy herb diecezji, który zostanie oficjalnie zaprezentowany w połowie kwietnia.

Jak podkreślił zastępca rzecznika krakowskiej kurii, ks. Piotr Studnicki, stworzenie twitterowego konta diecezji jest jednym ze sposobów realizowania nauczania, zleconego Kościołowi przez Jezusa Chrystusa. "Kościół jest po to, żeby komunikować. To, że pierwszy tweet zawierał hasztag ze słowem miłosierdzie jest wyraźnym przypomnieniem, że ten właśnie przymiot Boga mamy przekazywać i głosić światu" - powiedział.

"Ta forma komunikowania się przyda się przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, bo młodzi ludzie szukają informacji przede wszystkim na portalach społecznościowych" - ocenił obecny na spotkaniu i bardzo aktywny na Twitterze, o. Jan Szewek OFMConv. "Bardzo się cieszę, że mogę w realu spotkać się z innymi użytkownikami Twittera, tymi, którzy wyznają podobne wartości moralne i mają podobne poglądy" - przyznała Gosia Pietrzak, która na spotkanie przyjechała do Krakowa aż z Gdyni.

Wydarzenie, którego celem było promowanie idei miłosierdzia w wirtualnej przestrzeni, zorganizowały Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych, Katedra Dziennikarstwa oraz Katedra Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Drugi tweetup tego typu odbędzie się 7 listopada br i będzie rozpoczynał Międzynarodową Konferencję „Media: przestrzeń i narzędzie miłosierdzia”, której część naukowa odbędzie się 8 listopada 2016 r. w Bibliotece UPJPII w Krakowie.

Źródło:
;