Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Ciekawostki

katedra w komposteli fot. Jose Luis Cernadas Iglesias / CC BY 2.0 / flickr.com Katedra w Santiago de Compostela

Muzeum Tyflologiczne w Madrycie otworzyło specjalną wystawę religijną dla osób niewidomych. Mogą dotknąć np. makiet katedry w Santiago de Composteli czy Jerozolimy. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.

 

Madryckie muzeum, które należy do Krajowej Organizacji Hiszpańskich Niewidomych ONCE przygotowało szereg makiet znanych świątyń, jak np. katedry w Burgos i Santiago de Composteli, bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie czy Hagia Sophia w Stambule, a także całych miast jak Jerozolima i Toledo. Osoby niewidome mogą zobaczyć te zabytki poprzez dotyk. Aby doświadczenie było jak najbardziej realne, do wykonania makiet użyto takich samych lub podobnych materiałów, z jakich wykonane są oryginały.

„Fakt, że osoba niewidoma może zobaczyć katedrę czy inną budowlę jest czymś niezwykłym” mówi Ignacio Segura, przewodniczący Konfederacji Niewidomych Katolików (Confederación de Ciegos Católicos CECO). „Mieć makietę przed sobą oznacza dla nas bardzo dużo, ponieważ możemy dotknąć i wdychać tę samą historię, jaką Kościół zostawił na przestrzeni wieków. Nie chodzi tylko o dotknięcie makiety Ziemi Świętej, ale o zdanie sobie sprawy z tego, że Kościół przez 20 wieków kształtował kulturę świata. Ponadto oprócz kultury ważny jest też wymiar duchowy”, podkreśla Ignacio Segura.

Oceń treść:
Źródło:
;