Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Arcybiskup z Aleppo w Polsce na zaproszenie Rycerzy Kolumba

arcybiskup żanaubert fot. flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

16 marca na zaproszenie Rycerzy Kolumba do Krakowa przybędzie abp Jean-Clément Jeanbart, arcybiskup Aleppo w Syrii. Głównym celem wizyty duchownego będzie wygłoszenie świadectwa podczas spotkania charytatywnego na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, które zorganizowali Rycerze Kolumba. Partnerem tego wydarzenia jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Fundacja Niedziela Instytut Mediów.

 

Wydarzenie to wpisuje się w trwającą na całym świecie peregrynację Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, która jest prowadzona przez Rycerzy Kolumba. W sierpniu zeszłego roku podczas Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Baltimore ikona została poświęcona przez abpa Jeanbarta.

"Patrzę na tę ikonę (...) i widzę tytuł Maryi, który jest tak tragicznie potrzebny w dzisiejszych czasach. Widzę chrześcijańskich męczenników zjednoczonych pod płaszczem Maryi wraz z Jezusem, który błogosławi ich i nas" — mówił syryjski duchowny. "Widzę krzyże różnych tradycji chrześcijańskich jednoczące nas w modlitwie; Wschód i Zachód, Północ i Południe; biskupi, kapłani, świeccy, konsekrowani mężczyźni i kobiety — wszyscy zjednoczeni u stóp krzyża razem z Maryją jako naszą Matką".

Ikona peregrynuje również we wszystkich polskich parafiach, w których działają Rycerze Kolumba. Inicjatywa ta jest okazją do refleksji nad współczesnym męczeństwem oraz do pozyskania środków na rzecz niesienia pomocy chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie. Również pieniądze, które zostaną zebrane podczas wizyty abpa Jeanbarta, w całości zostaną przeznaczone na dzieła miłosierdzia prowadzone przez duchownego oraz na wsparcie kliniki STEP-IN prowadzonej w Iraku we współpracy z Rycerzami Kolumba. Kierujący kliniką Przemysław i Zuzana Ulmanowie w czasie kolacji charytatywnej opowiedzą o swojej pracy w Iraku na rzecz potrzebujących ofiar wojny.

Dzięki staraniom Rycerzy w niedzielę, 17 marca, abp Jeanbart odwiedzi krakowskie parafie, w których wygłosi homilię. Duchownego będzie można usłyszeć w czasie mszy świętych m.in. o godzinie 9:30 w parafii św. Brata Alberta na Czyżynach oraz o godzinie 12:00 w parafii św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym.

 

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 112 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Oceń treść:
;