Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

Arcydzieła z całej Europy na ŚDM w Krakowie

 fot. Paweł Jarzębiński

W przyszłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże ok.100 wybitnych dzieł sztuki o tematyce Maryjnej, głównie z kolekcji włoskich i watykańskich.

Z propozycją wystawy wyszła włoska Fundacja Jana Pawła II dla Młodzieży przy Papieskiej  Radzie ds. świeckich, która zajmuje się organizowaniem wystaw sztuki sakralnej przy okazji  ŚDM. Włosi zaproponowali też temat: Maria Mater Divinae Misericordiae - Matka Boża Miłosierdzia nawiązujący do hasła przyszłorocznego święta młodych.

- To  tylko dobrze świadczy o  ich znajomości naszej kultury i religijności,  przecież kult Matki Boskiej jest  w  Polsce odwieczny  i  bardzo silny - cieszy się dyrektor Muzeum Narodowego - Zofia Gołubiew.

Motywem przewodnim wystawy będzie idea opiekuńczości Maryi, do Krakowa trafią  więc  różne rodzaje ikonografii począwszy od Matki Boskiej Karmiącej, Pocieszenia po Pietę.  Jak zapewniają organizatorzy na pewno będą to dzieła z najwyższej półki. - Zobaczymy blisko 100 prac, w tym dzieła jednych z najwybitniejszych artystów od wczesnego renesansu  po późny barok: od Giotta przez Michała Anioła, artystów hiszpańskich, niderlandzkich jak  Memling, Rubens czy Dürer. Będzie to nie lada gratka dla miłośników sztuki - wylicza zastępca dyrektora Muzeum - Marek Świca.

Dzieła przyjadą przede wszystkim z Watykanu ale i z Florencji, Mediolanu czy  Madrytu. Nie zabraknie też, choć już w mniejszym stopniu, eksponatów z polskich kolekcji, m.in. z muzeów diecezjalnych.  Kuratorzy wystawy  na czele z prof Giovannim Morello kończą właśnie ostatnie negocjacje z poszczególnymi placówkami.

-  Nie wykluczamy również stworzenia wystawy plenerowej, tak, by  właściwa wystawa była widoczna nie  tradycyjnie tylko w formie banerów, ale również była zachętą dla tych, którzy będą np. spacerować po Błoniach w stronę głazu papieskiego -  dodaje Marek Świca.

Organizatorzy chcą, by dla uczestników ŚDM  ekspozycja była dostępna za darmo lub za symboliczną złotówkę. Wystawa ruszy 23 czerwca, potrwa do 9 października 2016.

Źródło:
;