Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Świat

Argentyna: tablica ze słowami Papieża w rocznicę katastrofy

 fot. Beatrice Murch / wikipedia.org

Ceramiczną tablicę podpisaną przez Papieża Franciszka umieszczono na peronie stacji kolejowej Once w Buenos Aires. Trzy lata temu doszło tam do ogromnej katastrofy komunikacyjnej. Pociąg podmiejski nie zatrzymał się w wyznaczonym miejscu i uderzył w wypełniony ludźmi peron. Tablica upamiętania ofiary tej katastrofy, w której zginęły 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych.

 

Arcybiskupem stolicy Argentyny był wtedy Jorge Bergoglio. Od momentu tragedii towarzyszył on cały czas rodzinom ofiar. Wzywał je, by domagały się sprawiedliwego wyroku. Podkreślał wtedy, że prawie wszyscy, którzy zginęli, to ludzie jadący do pracy, a podróżowali, „by godnie zarobić na chleb”.

W trzecią rocznicę wydarzeń na feralnym peronie zebrały się rodziny i przyjaciele zmarłych. Na licznych transparentach, które przynieśli ze sobą, widniał stylizowany napis „JU5T1CIA”, co znaczy „sprawiedliwość”. Uczestnicy wspominali bowiem ofiary, ale także domagali się ukarania winnych tej tragedii. Także ceramiczna tablica zawiera ten sam napis. Została ona zawieziona do Watykanu w październiku ubiegłego roku. Papież podpisał ją podczas specjalnej audiencji dla matek ośmiu ofiar katastrofy. Ojciec Święty wysłuchał ich świadectw i zachęcał, by nie traciły nadziei. „Franciszek powiedział nam, byśmy odważnie szły naprzód. To będzie bardzo trudny rok, bo ma zostać ogłoszony wyrok” – powiedziała jedna z matek.

Po uroczystości i manifestacji na stacji Once uczestnicy udali się do katedry w Buenos Aires, gdzie została odprawiona Msza za ofiary tragedii. Natomiast wieczorem odbyły się uroczystości rocznicowe oraz manifestacja na Plaza de Mayo, centralnym skwerze stolicy Argentyny.

Źródło:
;