Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W niedzielę, 26 czerwca w krakowskim klasztorze franciszkanów odbył się koncert charytatywny „Pomoc dla misjonarzy w Andach”. W ramach wydarzenia uzbierano ponad 1100 zł na zakup nowego terenowego samochodu dla misji franciszkańskiej w Peru.

Odpowiedzialny za akcję „Samochód dla Pariacoto”, o. Bronisław Staworowski OFMConv., wskazał, że inicjatywa została podjęta z racji przypadającej w tym roku 25. rocznicę męczeńskiej śmierci franciszkanów z Peru, o. Zbiginiewa i o. Michała.

„Prezenty przy jubileuszach to już zwyczaj. Stąd chcielibyśmy kolejnym franciszkanom posługującym po błogosławionych o. Zbigniewie i o. Michale w Peru dać to, czego najbardziej aktualnie potrzebują, czyli samochód dostosowany do jazdy po terenie górzystym” - powiedział.

W ramach wczorajszego koncertu, wspierającego akcję, wystąpił zespół „Ad Operam” oraz inni soliści, których wspomagał kwartet smyczkowy oraz klawesyn i flet. Przybyli usłyszeli dawną i współczesną muzykę sakralną, m.in. „Dignare o Domine” Hӓndela, "Pan nasz, Bóg nasz panuje" Gomółki czy "Interrote speranze" Monteverdiego.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Promocji Kultury i Sztuki „Ad Operam” oraz Fundacja „Brat Słońce”, organizująca pomoc dla misjonarzy z Pariacoto. „Terenowy i wyspecjalizowany samochód to niezbędne narzędzie pracy misjonarzy w Andach. Aby mogli dotrzeć z posługą duszpasterską, edukacyjną czy medyczną do wiosek zlokalizowanych w tych niebezpiecznych górach, jest im on po prostu konieczny” – podkreśliła dyrektor Fundacji „Brat Słońce”, Magdalena Surmacz.

„Taka akcja jest nam po prostu bliska. Jak muzycy mamy zasoby, aby wesprzeć realnie tą inicjatywę. A każdy koncert jest w cenie jeżeli chodzi o inicjatywy charytatywne – by umilić czas osobom, które tak naprawdę przychodzą z potrzeby serca, by pomóc” – dodała z kolei Małgorzata Stobrawa z Fundacji „Ad Operam”.

Franciszkanie, posługujący w peruwiańskich Andach, mają pod swoją opieką 73 wioski – niektóre z nich są położone na wysokości nawet 4000 m n.p.m. Bracia muszą pokonywać strome zakręty wzdłuż przepaści, wysokie podjazdy czy drogi, które w wyniku deszczu zmieniają się w lawiny błota,  aby dostać się do czekających na nich Indian.

Szczegółowe informacje o akcji „Samochód dla Pariacoto” dostępne są na stronie www.samochoddlapariacoto.pl. Do tej pory w ramach akcji zebrano około 41 tys. zł z potrzebnych 120 tys. zł. Wpłat można dokonywać na numer konta: 21 1600 1013 1849 4935 4000 0003 z dopiskiem "Darowizna Samochód dla Pariacoto". W akcję "Samochód dla Pariacoto" włączyły się również osoby bardzo znane – propagują ją kierowca rajdowy, Krzysztof Hołowczyc oraz dziennikarz sportowy, Przemysław Babiarz.

Akcję „Samochód dla Pariacoto” prowadzi Fundacja „Brat Słońce”, której celem jest wspieranie dzieł podejmowanych przez franciszkanów, m.in. akcji na rzecz potrzebujących w  ojczyźnie i zagranicą, dzieł edukacyjnych czy działalności wspierającej pielęgnowanie kultury i historii.

 

Źródło:
;