Małopolska
Babciu, dziadku – odmawiajcie oszustom!
W auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu dla szkół ponadpodstawowych pn. „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje!”.
W wydarzeniu uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz mł. insp. Robert Michalik naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Ewa Durek rzecznik prasowy Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz Antoni Wiatr przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów i członek Małopolskiej Rady Polityki Senioralnej.
Konkurs, którego celem było propagowanie zasad bezpieczeństwa zwłaszcza wśród seniorów – osób najbardziej narażonych na bezwzględną działalność oszustów, zorganizowała małopolska Policja, a partnerem przedsięwzięcia był samorząd województwa małopolskiego. Konkurs stanowił jeden z elementów porozumienia zawartego na początku sierpnia 2020 roku pomiędzy Województwem Małopolskim a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, dotyczącego współpracy przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan” w ramach Pakietu Edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach przeznaczonych dla uczniów oraz szkół ponadpodstawowych. Wyłoniono najlepsze filmowe i plastyczne materiały profilaktyczne z obszaru oszustw popełnianych na osobach starszych.
W kategorii konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadpodstawowych należało przygotować film z poradami dla babć, dziadków lub innych seniorów z najbliższego otoczenia. Uczestnikami w tej kategorii byli uczniowie indywidualnie lub zespołowo (do 3 osób), którzy w postaci filmu, animacji lub spotu wykonali utwór o tematyce dotyczącej zagrożeń oszustwami, z jakimi osoby starsze mogą spotykać się na co dzień.
Natomiast w kategorii: „Ostrzeż seniora” dla szkół ponadpodstawowych należało wykonać plakat z ostrzeżeniami, który zawierał co najmniej jedną z metod działania oszustów, np. „na policjanta" czy „na wnuczka”. Chodziło o to, aby opowiedzieć babci, dziadkowi lub innemu seniorowi z otoczenia o przestępcach, którzy najczęściej podając się za policjanta lub krewnego, wyłudzają od nich pieniądze czy kosztowności.
– Jestem przekonana, że prace uczniów przyczynią się do pogłębiania świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa i ochrony naszych seniorów, których dobroduszność, nadmierna otwartość i obniżony poziom czujności często wykorzystują sprawcy przestępczych czynów, a w efekcie zmaleje też liczba pokrzywdzonych. Gratuluję laureatom twórczych pomysłów i dziękuję za zaangażowanie w szczytnym celu. Życzę dalszych sukcesów i zachęcam, abyście w przyszłości brali udział w podobnych projektach – powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Komisja konkursowa oceniła kilkanaście bardzo interesujących projektów uczniów, które pokazały ogromne zaangażowanie, kreatywność, a przede wszystkim wrażliwość, jakie młodzi twórcy wnieśli na rzecz ochrony osób starszych.
Gratulujemy laureatom!