Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Pod oknem

opłatek z przewodnikami miejskimi fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Życzę Państwu, aby byli (...) miłośnikami Boga i człowieka. Boga, który sprawia, że na nowo odkrywamy głębię i smak naszego człowieczeństwa - mówił do krakowskich przewodników arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Spotkanie opłatkowe dla przewodników miejskich i terenowych w piątek 12 stycznia rozpoczęto tradycyjnymi jasełkami przewodnickimi w wykonaniu członków Koła i Klubu Przewodników Miejskich przy oddziale krakowskim PTTK. Po zakończeniu inscenizacji arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził uznanie oraz podziękował za wzruszające chwile przeżyte podczas oglądania jesełek prezentujących dawne tradycje świąteczne. Metropolita podkreślił, że ich charakter budził nostalgię, bo przypominał chwile dzieciństwa i wzmagał tęsknotę za tym, co w nas najpiękniejsze, a więc także: - ...tęsknotę do Boga, który wie, że tęsknimy i dlatego nieustannie chce do nas przychodzić, w nas się rodzić, w nas budzić to ciepło, tę miłość, której świat, a w tym świecie każda i każdy z nas potrzebuje i do czego bardzo tęskni - mówił.

Arcybiskup podziękował także za ponowną możliwość wejścia w tajemnicę Bożego Narodzenia w wielu zaprezentowanych wymiarach. - Rodzi się Bóg, jest gdzieś Betlejem, do którego prowadzi gwiazda, jest skarb, który jest zagrożony, jest konieczność ciągle na nowo szukania drogi, by skarb znaleźć i ciągle rodzący się obowiązek, by skarb w sobie uchronić i z miłością przekazywać go innym - komentował.

Następnie metropolita krakowski życzył przewodnikom, by, chodząc ulicami Krakowa, zawsze pokazywali to, co w nim najpiękniejsze. - Aby przewodnicy krakowscy, idąc po drogach i ulicach, po niekiedy bardzo wąskich ścieżkach naszego pięknego królewskiego miasta, pokazywali to co najpiękniejsze w nim. Uczyli miłości do człowieka, który potrafi tak wiele skarbów uczynić i po sobie pozostawić i do Boga, który sprawia, że to co w nas najbardziej szlachetne i piękne chce pozostać jako utrwalone i jako przekazywane mocą tradycji kolejnym pokoleniom. Życzę Państwu, aby byli (...) miłośnikami Boga i człowieka. Boga, który sprawia, że na nowo odkrywamy głębię i smak naszego człowieczeństwa - mówił metropolita krakowski.

Arcybiskupowi życzono m.in. błogosławieństwa Bożej Dzieciny oraz spotkań z krakowskimi przewodnikami na turystycznych szlakach pięknego Krakowa.

Oceń treść:
Źródło:
;