Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Książka

 fot. materiały organizatorów

Parafia i szkoła podstawowa w Szklarach Górnych w diecezji legnickiej ogłosiła konkurs pod hasłem „Hagiobajki, czyli… o świętości inaczej”. Aby wziąć udział, wystarczy wymyślić bajkę lub komiks, którego bohaterem będzie osoba wyniesiona na ołtarze.

Konkurs skierowany jest do wszystkich - uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, a nawet całych rodzin. Nie ma również ograniczeń terytorialnych. Wszystko po to, aby lepiej poznać historie świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego i Kościołów wschodnich.

- Ten pomysł dojrzewał w nas już od jakiegoś czasu, ale postanowiliśmy go wcielić w życie w związku z trwającą kwarantanną, żeby zaktywizować dzieci, młodzież i rodziny oraz przy okazji promować świętość. W tym trudnym czasie warto sięgnąć po postacie, które daje nam Kościół, a które wiedziały jak się odnaleźć w trudnych czasach - mówi Maciej Stefaniak, katecheta szkoły podstawowej w Szklarach Górnych.

To doskonała forma rozwoju takich pasji, jak tworzenie treści literackich czy rysowanie, a także dobra okazja do zaprezentowania swojej twórczości szerszej liczbie odbiorców. Nagrodzone prace zostaną bowiem wydane w formie książki i audiobooka.

Wszystko, co trzeba zrobić, aby wziąć konkursie to stworzyć komiks, obejmujący maksymalnie 6 plansz formatu A4 w formie rysunku, fotografii czy grafiki komputerowej lub napisać bajkę nie krótszą niż 4000 znaków. Zarówno treść komiksu, jak i bajki musi rozgrywać się na tle rzeczywistych wydarzeń, w których bierze udział realny bohater wyniesiony na ołtarze przez Kościół Katolicki lub przez Kościoły Wschodnie.

- Jako katecheta widzę, że na lekcjach najłatwiej opowiada się tymi narzędziami, które są bliskie dzieciom i młodzieży. Zrobiłem też wśród nich mały wywiad, z którego wynikło, że świętość kojarzy im się przede wszystkim z nudą i z  ludźmi, którzy klęczą na grochu, nie mając nic ciekawszego do roboty. Taki wizerunek świętych trzeba zmienić. Ponadto, historie świętych pokazują, że nie trzeba mieć nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy zwrócić się w kierunku Pana Jezusa, a komiks czy bajka to doskonała forma, która bardzo celnie trafia do dzieci i młodzieży - wyjaśnia Stefaniak.

Spośród przesłanych prac komisja konkursowa wyłoni 30 laureatów, po 15 z każdej kategorii, którzy o kolejność miejsc, powalczą w kolejnym etapie. Jest o co walczyć, bo na laureatów głównych miejsc czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe: laptop, tablet lub smartfon.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym, który trwa do 2 kwietnia uczestnicy przesyłają na adres hagiobajki@gmail.com link z dostępem do dysku lub chmury (np. WeTransfer, Dysk Google), na których znajduje się praca wraz ze skanami formularza zgłoszenia i deklaracji. W drugim etapie (od 6 do 16 kwietnia) wybrane osoby będą podejmować działania zmierzające do udoskonalenia nadesłanych wcześniej prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Niedzielę Miłosierdzia tj. 19.04 2020 r. Informacje o wynikach pojawią się na stronach organizatorów.

Wszystkie niezbędne do wzięcia udziału w konkursie informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronach: www.parafiaszklarygorne.pl, www.spszklarygorne.pl oraz facebookowym profilu: www.fb.com/hagiobajki. Można także skontaktować się Maciejem Stefaniakiem, odpowiedzialnym za konkurs pod numerem 519 771 400.

- Liczymy na to, że konkurs stanie się dobrą okazją, aby w twórczość włączyły się całe rodziny. Prace mogą być więc zbiorcze i mam nadzieję, że okażą się ciekawą formą wspólnego spędzania czasu w dobie trwającej epidemii - zachęca Stefaniak.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Hagiobajki, czyli… o świętości inaczej” są Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Patronem Honorowym Konkursu jest z kolei bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Oceń treść:
Źródło:
;