Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Polska

Beatyfikacja rodziny Ulmów - wspomnienie

10 września 2023 r. w Markowej odbyły się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. Mała podkarpacka miejscowość licząca 4000 była świadkiem wielkiego, historycznego wydarzenia, na które zjechało się ok. 40 000 osób, głównie rodaków, ale także gości z zagranicy, dostojników Kościelnych, władz państwowych oraz przedstawicieli środowisk żydowskich.

 

Klimat wydarzenia przypominał ten towarzyszący pielgrzymkom św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Ze względów logistycznych pielgrzymi przybywający na uroczystości, od wczesnych godzin rannych, ostatnie kilometry do Markowej pokonywali pieszo spoglądając na wschód słońca wśród pięknych pól kukurydzy, ściernisk i wiejskiego krajobrazu.

W ramach głównych uroczystości podkarpacka młodzież zaprezentowała program artystyczny, w którym przybliżono postacie nowych błogosławionych, a następnie rozpoczęła się msza święta z obrzędem beatyfikacyjnym koncelebrowana przez 1000 księży, w tym 80 biskupów. Nabożeństwu przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Wśród duchownych z zagranicy przybyli także kard. Robert Sarah i kard. Gerhard Ludwig Müller.

Przybyło wielu przedstawicieli władz państwowych. Wśród nich znalazł się pan prezydent Andrzej Duda z małożonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie sejmu i senatu. Na koniec uroczystości głos zabrał prezydent RP, zwracając uwagę, że beatyfikacja rodziny Ulmów jest wydarzeniem nie tylko religijnym, ale także państwowym i historycznym, ukazującym prawdę o heroizmie wielu Polaków, którzy mimo grożącej za to kary śmierci decydowali się na pomoc i ukrywanie Żydów w czasie niemieckiej okupacji.

Po uroczystościach, w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej, odsłonięto grobowiec rodziny Ulmów. Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego szczególnego miejsca. Przy okazji w Markowej można także zwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu dokumentalnego poświęconego Ulmom i podobnym historiom Polaków, którzy ukrywali Żydów oraz galerii zdjęć z uroczystości beatyfikacyjnych.

;