Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Wspomnienia

Beatyfikacja zostanie sfilmowana w trójwymiarze

Beatyfikacja Jana Pawła II, której 1 maja na placu św. Piotra będzie przewodniczył Benedykt XVI, zostanie sfilmowana w systemie trójwymiarowym 3D. To pierwsza w historii liturgiczna celebracja z udziałem papieża, która zostanie zarejestrowana w tej technologii. Nagranie zostanie wykonane przez firmę Sony i Watykański Ośrodek Telewizyjny.

 

Już w listopadzie ubiegłego roku firma Sony we współpracy z Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym dokonała pierwszych prób rejestracji obrazu w systemie trójwymiarowym 3D. Sfilmowano wtedy fragmenty odbywającej się z udziałem Benedykta XVI audiencji ogólnej w Auli Pawła VI. Watykański Ośrodek Telewizyjny wzbogacił się także o nowy wóz realizacyjny (ob van), pracujący w systemie cyfrowym wysokiej rozdzielczości, tzw. HD. Można go było kupić m.in. dzięki wsparciu ze strony Rycerzy Kolumba.

Tym razem jednak cała celebracja liturgiczna z udziałem papieża ma zostać zarejestrowana w 3D. Materiał służyć będzie jako podstawa do dalszych eksperymentów zmierzających do wdrożenia nadawania z Watykanu na żywo w systemie trójwymiarowym.

;