Imieniny: Bogumila, Malgorzaty, Diany

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Elektryka

Małopolska

Benedykt XVI doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

 fot. Sergey Gabdurakhmanov / wikipedia.org CC BY 2.0

Decyzję oficjalnie ogłoszono w poniedziałek w trakcie promocji doktorskich uczelni. To zaszczytne wyróżnienie papieżowi emerytowi dawna Papieska Akademia Teologiczna przyzna wspólnie z Akademią Muzyczną w Krakowie.

- To decyzja papieża Benedykta XVI sprawiła, że od 2009 roku jesteśmy uniwersytetem. Zawdzięczamy mu też całą przychylność Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty zawsze podkreślał wdzięczność naszemu patronowi - św. Janowi Pawłowi II za wszystkie lata, w czasie których był u jego boku. Stworzenie tego uniwersytetu było wyrazem właśnie takiej wdzięczności - tłumaczy rektor uczelni - ks. prof. Wojciech Zyzak.

Co ciekawe, z reguły Benedykt XVI odmawia przyjęcia tego rodzaju wyróżnień, dla Krakowa zrobił jednak wyjątek. W odpowiedzi na skierowane do niego pismo z prośbą o przyjęcie tytułu, papież odpisał: "[...] radość, że mogę w ten sposób na nowo stać blisko czcigodnej i umiłowanej osoby świętego Jana Pawła II jest tak wielka, że nie mogę powiedzieć nie".

Honorowy doktorat Uniwersytet Papieski Jana Pawła II przyzna wspólnie z Akademią Muzyczną w Krakowie, która chce podziękować papieżowi emerytowi za jego wkład w rozwój muzyki liturgicznej. Dawna Papieska Akademia Teologiczna składa hołd przede wszystkim wielkiemu teologowi i filozofowi.

- Przypomnijmy, że w Polsce wydawana jest równolegle do niemieckiego wydania seria "Opera Omnia" kard. Ratzingera. To wielkie dzieło liczy 16 tomów. Już sama jego objętość pokazuje jak wielkim teologiem jest jego autor. Na pewno należy do najbardziej znaczących teologów XX-go wieku - dodaje ks. prof. Wojciech Zyzak.

Oficjalne wręczenie doktoratu nastąpi 3 lipca o godz. 18.00 w Castel Gandolfo.

Źródło:
;