Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Komentarze

Benedykt XVI to jeden z największych teologów na katedrze Piotra

 fot. Sergey Gabdurakhmanov / wikipedia.org

Benedykt XVI to jeden z największych teologów, którzy zasiadali na Stolicy Piotrowej. Pod tym względem można go jedynie porównywać z Leonem Wielkim i Benedyktem XIV – powiedział kard. Gerhard Müller w kolegium przy cmentarzu niemieckim w Watykanie podczas uroczystości upamiętniających 10-tą rocznicę wyboru Josepha Ratzingera na Papieża. Przypada ona w niedzielę.

 

Niemiecki kardynał podkreślił, że wyraźnym rysem tego pontyfikatu był niezwykły talent teologiczny Papieża, będący charyzmatem, służącym budowaniu Kościoła. Dzięki temu w jego nauczaniu wiara i rozum nie ograniczają się wzajemnie czy wykluczają, lecz przenikają.

Polemizując z antyteologicznymi nurtami we współczesnym katolicyzmie, kard. Müller podkreślił, że wiedza teologiczna nie służy zaspokajaniu intelektualnych aspiracji, chełpieniu się własną inteligencją czy zadowalaniu się samym sobą w wąskich kręgach ekspertów. Jest ona niezbędna dla Kościoła. Bez teologii magisterium nie mogłoby się wywiązywać ze swych obowiązków – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Źródło:
;