Imieniny: Ireny, Waldemara

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Położnika

Wspomnienia

Benedykt XVI: Niech świadectwo życia bł. będą waszym dziedzictwem

 fot. Piotr Tumidajski

"Cieszę się z waszej, tak licznej, obecności w Rzymie z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Niech świadectwo jego życia, nauczanie i umiłowanie Ojczyzny będą waszym szczególnym dziedzictwem" – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Na placu św. Piotra wśród ok. 40 tys. pielgrzymów było ok. 7,5 tys. Polaków. Swoją katechezę papież poświęcił modlitwie pierwszego męczennika Kościoła – św. Szczepana.

 

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Cieszę się z waszej, tak licznej, obecności w Rzymie z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Niech świadectwo jego życia, nauczanie i umiłowanie Ojczyzny będą waszym szczególnym dziedzictwem. Umocnieni jego wstawiennictwem z nieba pozostańcie wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Papieską katechezę streścił ks. prałat Sławomir Nasiorowski z watykańskiego sekretariatu stanu: „Ojciec Święty przypomniał nam dzisiaj modlitwę pierwszego męczennika Kościoła – św. Szczepana. Jak podają Dzieje Apostolskie został on fałszywie oskarżony przed Sanhedrynem, jakoby deklarował, że Jezus zburzy Świątynię jerozolimską i zmieni obyczaje przekazane prze Mojżesza. Szczepan w swojej mowie obronnej przypomina dzieje narodu wybranego od czasów Abrahama, Jakuba, Mojżesza, Patriarchów. Naucza, że dzieje te są zapowiedzią czasów mesjańskich, narodzin Chrystusa, który dla zbawienia człowieka przyjął ludzkie ciało i poniósł śmierć na krzyżu. Św. Szczepan nie neguje ważności świątyni. Podkreśla jednak, że „Bóg nie mieszka w dziełach rąk ludzkich”. Nową świątynią zaznacza jest Zmartwychwstały Chrystus, który gromadzi narody i jednoczy je przez Sakrament swojego Ciała i Krwi. Tę mowę odczytano jako bluźnierstwo. Zostaje ukamienowany. Przed śmiercią modli się: „Panie Jezu przyjmij ducha mego… nie poczytuj im tego grzechu” (Dz. 7, 59-60). Niech Słowo Boże, z którego św. Szczepan czerpał odwagę i moc będzie pokarmem także naszej duszy.”

;