Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Dziedzictwo

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski

betlejemskie światełko pokoju fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 11 grudnia rozpoczęła się Sztafeta Światła, które harcerze i harcerki z całej Polski odebrali od słowackich skautów. Teraz wyruszyli w drogę, aby przekazać je w swoich rodzinnych miejscowościach.

 

Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane na Głodówce, ale tym, którym zimowa pogoda uniemożliwiła dotarcie do schroniska, płomień pochodzący z groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem, przekazano w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Droga światła nie była w tym roku przypadkowa. Pierwszym miejscem, do którego Związek Harcerstwa Polskiego przekazał wymowny płomień była Ukraina. Na przejściu granicznym Medyka-Szeginie hm. Martyna Kowacka, naczelniczka ZHP, przekazała go przedstawicielom ukraińskich organizacji skautowych.

W tym samym czasie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej podczas Mszy św. o 18.30. Eucharystii z przekazaniem światła przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypominał, że pokój rodzi się w sercu każdego człowieka. „Siejcie pokój, który jest darem od Boga. Człowiek, który oddala się od Boga sieje nienawiść i bunt” – powiedział abp Depo.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy przesłanie „Światło dla Ciebie”, które w sposób szczególny ma wskazywać i przypominać, że Światło Chrystusa jest także dla nas. „Tak, to jest płomień dla ciebie — światło prawdy o Jezusie. A dzięki tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam. (…) W Betlejem rozpaliło się przed dwoma tysiącami lat Światło dla Ciebie, teraz w znaku Betlejemskiego Światła Pokoju trafia w twoje ręce. Strzeż go jak najcenniejszego skarbu i pomnażaj, dzieląc się z innym” – czytamy na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Lampiony z Betlejemskim Światłem trafią teraz do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, a wraz z nim we wszystkie te miejsca harcerze i harcerki zaniosą radosną nowinę oraz uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Źródło:
;