Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Ciekawostki

Biblia audio superprodukcja jest już gotowa

biblia audio superprodukcja fot. facebook.com/bibliaaudiopl

113 godzin, 480 aktorów, 7 GB danych, 3 lata pracy – tak można podsumować największe słuchowisko w Europie. Biblia audio superprodukcja jest już gotowa.

 

W październiku 2017 roku zakończyły się nagrania do projektu, a w grudniu Biblia audio superprodukcja jest już gotowa.

„Kiedy w lutym 2015 roku rozpoczynaliśmy naszą produkcję wiedzieliśmy, że będzie trudno, ale mocno wierzyliśmy, że się uda. Każdego dnia zarażaliśmy naszą ideą kolejnych ludzi, każdego dnia dołączała do nas kolejna osoba. Serdeczne dzięki dla naszych producentów - dla zwykłych ludzi, którzy wsparli naszą produkcję, dla tych, którzy ciągle wspierają - bez was to wszystko nie byłoby możliwe” – mówią pomysłodawcy superprodukcji, którzy na nagranie Biblii audio zebrali blisko 2 mln zł.

Biblia audio nie jest zwykłym audiobookiem, ale słuchowiskiem, efektownym i przystępnym dla każdego odbiorcy, z własną muzyką i dźwiękami tła. W jego realizację zaangażowała się czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).

W projekt zaangażowali się prymas Polski abp Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Dostojnicy wcielili się w role narratorów Księgi Wyjścia. Fragmenty Księgi Wyjścia rabin czytał po hebrajsku, a prymas po polsku.

Ekipa realizacyjna była też w Izraelu, by tam odnaleźć „biblijne dźwięki” i za ich pośrednictwem przenieść słuchaczy w sam środek opowiadanych historii.

Niektórzy artyści występują w rolach, które odbijają ich własne doświadczenia życiowe, jak np. Roman Kłosowski - aktor z problemami wzrokowymi, wcielający się w postać biblijnego Symeona. W projekt zaangażował się również Krzysztof Globisz, który w 2014 r. doznał udaru i wciąż zmaga się ze skutkami choroby.

W jednym z nagrań wziął udział 10-tysięczny tłum. Młodzież zebrana na Tauron Arenie w Krakowie w rocznicę ŚDM wykrzyknęła „Niech żyje król”.

„Przeżyliśmy w ciągu tych dwóch lat tysiące wspaniałych chwil. Bardzo będzie nam tego brakować” – mówią pomysłodawcy superprodukcji.

Cała Biblia audio podzielona na rozdziały dostępna jest na płytach CD i na pendrive’ach; pliki są dostępne także za darmo na www.bibliaaudio.pl. Do października wszystkie pliki filmowe i dźwiękowe Biblii audio zostały odtworzone już ponad 2.500.000 razy.

Słuchowisko zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora, w których mowa jest o tym, jaka postać mówi kolejną kwestię – „powiedział Jezus” „odpowiedział Piotr”. W nagraniach wykorzystano Biblię Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku (wydanie V).

Pomysł narodził się w głowie Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków, jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Karaluchy”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”. Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę przeczytało Biblię. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Oceń treść:
;