Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński

12 września w Wadowicach odbyła się 5. odsłona Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor. Wzięło w niej udział blisko 100 biegaczy.

Trasa biegu prowadziła wadowickimi ulicami, którymi kiedyś przechadzał się papież Jan Paweł II. - Cieszymy się, że w tym roku udało się spotkać nam osobiście, gdyż w zeszłym nie było to możliwe. Tym wydarzeniem przypominamy osobę papieża Polaka, który był człowiekiem wielu pasji, w tym miłośnikiem sportów i wędrówek po górach. Jesteśmy w Wadowicach, gdzie zaczęła się historia życia Karola Wojtyły, dlatego przekaz ten jest jeszcze mocniejszy - powiedziała Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Miedzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, który jest organizatorem biegu.

Główny bieg o dystansie 5 km rozpoczął się i zakończył przy placu Jana Pawła II w Wadowicach. - Trasa została dobrana tak, by uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć wszystkie ważnie miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Bardzo nas cieszy, że przybyło aż tyle osób i to naprawdę nieraz z bardzo daleka - podkreślił Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

W kategorii mężczyzn najlepszymi okazali się kolejno Tomasz Wójcik, Michał Pytlarz i Wiesław Wójcik - ten pierwszy pokonał trasę w niecałe 17 minut. Natomiast wśród pań laureatkami zostały Angelika Noga, Dominika Świątek i Maria Kapuśnik.

- To nie mój pierwszy udział w tym biegu. Cieszę się, że udało się dziś przybyć na metę jako pierwszy. Myślę, że przypominanie o papieżu Polaku w taki sposób będzie owocowało, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń - przyznał Tomasz Wójcik.

Dodatkowo odbył się „Bieg Lolka” dla dzieci w wieku 3-7 lat, którego dystans wyniósł 100 metrów. - To bardzo dobry pomysł, gdyż w wydarzenie zaangażowały się przez to całe rodziny. Dzieci najpierw oglądały biegających rodziców, a potem same doświadczyły radości z rywalizacji na krótkim dystansie - oceniła pani Karolina.

Każdy uczestnik, który ukończył bieg główny otrzymał pamiątkowy odlewany medal, który z jednej strony był zdobiony obliczem św. Jana Pawła II, natomiast z drugiej prymasa Stefana Wyszyńskiego z okazji przypadającej tego samego dnia jego beatyfikacji. Najlepsi biegacze zostali uhonorowani specjalnymi trofeami. Dodatkowo każdy może wziąć jeszcze udział w biegu wirtualnym, wybranym dowolnie przez uczestnika i zrealizowanym w terminie do 14 września.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Realizatorem natomiast było Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.
Bieg jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, która jest przyznawana osobom lub instytucjom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem jego działania jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Oceń treść:
Źródło:
;