Imieniny: Teofila, Dionizego, Slawomira

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Aktywnie

 fot. Łukasz Kaczyński Bieg Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

W sobotę w Krakowie odbył się Bieg Bożego Miłosierdzia. Celem wydarzenia, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, była dobra zabawa połączona z poznawaniem miejsc i osób związanych z kultem Bożego miłosierdzia.

"Bieg Bożego Miłosierdzia odwołuje się do Światowych Dni Młodzieży i przygotowanego na tę okoliczność Szlaku Miłosierdzia Bożego. Chcemy pokazać krakowianom, jak i przyjezdnym, zwłaszcza niedawno konsekrowane sanktuarium poświęcone Janowi Pawłowi II" - powiedział o wydarzeniu Paweł Mierniczak, prezes Fundacji Pełni Kultury, organizatora wydarzenia.

W zależności od wieku uczestnicy pokonali od 300 do 2000 metrów. Trasa biegu wiodła po tzw. błoniach Jana Pawła II między Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach II Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

"To ważne by w takiej formie promować ideę miłosierdzia - czynnie, a nie biernie. Żeby przy tej okazji aktywizować i dorosłych i dzieci" - dodał Mierniczak. Jak ocenił bieg to również praktyczny sprawdzian miłosierdzia. "Zdarzały się dziś nawet kontuzje i co ważne dzieci pomagały sobie nawzajem i pocieszały się na mecie" - opisał.

O rozgrzewkę przed każdym biegiem zadbała pracownia twórcza ARETE, która uczyła dzieci również jak wykonywać proste zabawki np. ze skarpety. Każdy otrzymał także folder o Szlaku Bożego Miłosierdzia, dzięki któremu mógł się zapoznać z miejscami i życiorysem osób związanych z miłosierdziem m.in. św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II czy br. Alberta.

Uczestnicy nie kryli, że bieganie sprawia im wielką przyjemność. "Lubię biegać na co dzień. A dziś biegłam dla Pana Boga i mam nadzieję, że ucieszyło Go to, że wygrałam" - powiedziała 12-letnia Magda z Krakowa. "Wiarę łączę z wieloma dziedzinami mojego życia - ze sportem, z pracą. Wyznaję dewizę, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to inne będzie na właściwym. Tą trasę także pokonałem z Nim" - dodał z kolei zdobywca pierwszego miejsca w najstarszej kategorii wiekowej, pan Paweł z Dobczyc.

Każdy "biegacz miłosierdzia" otrzymał złoty medal, a zdobywcy pierwszych miejsc puchary, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wydarzenie współfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami biegu byli: Miasto Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie i pracowania twórcza ARETE.

Źródło:
;