Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Aktywnie

 fot. biegdrogaswjakuba.com

19 września Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych zaprasza na III Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba o Puchar Wójta Gminy Michałowice.

Bieg jest pełną emocji namiastką „Camino”. Jego trasa w znacznej części pokrywa się z Małopolską Drogą św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela. Na nietypowy pomysł trzy lata temu wpadł Grzegorz Kołacz, zapalony biegacz i mieszkaniec gminy Michałowice, do udziału szybko namówił też żonę a nawet 6-letniego Kacpra.

- Początkowo miało to być jedynie spotkanie znajomych, przebiegnięcie się, pomyśleliśmy, że co najwyżej przyjadą z rodzinami. Tymczasem okazało się, że w Małopolskim Biegu Drogą św. Jakuba wzięły udział aż 64 osoby! - wspomina Iwona Bińczycka Kołacz.

Wieści o biegu rozchodzą się coraz szerzej, w ubiegłym roku do Więcławic dotarli nawet biegacze spod  Szczecina. Z edycji na edycję jest ich coraz więcej. - To świetny pomysł i wspaniała promocja naszej Małopolskiej drogi św. Jakuba. Od kilku lat nasz podkrakowski teren cieszy się z obecności naprawdę wielu biegaczy, którzy co wieczór przyjeżdżają do nas. Nie ma tu tak wielkiego ruchu jak w Krakowie, więc jest gdzie pobiegać  -  dodaje   proboszcz parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych -  ks. Ryszard Honkisz.  

Zawodnicy jak co roku rywalizować będą na dwóch dystansach: 12,5 i 7,5 km. - Dłuższy dystans na pewno wymaga stałych treningów, więc dwa razy w tygodniu trzeba by pobiegać. Drugi przeznaczony jest raczej dla rodzin więc serdecznie zapraszamy nie tylko dorosłych ale i nieco starsze dzieci - tłumaczy Iwona Bińczycka - Kołacz.

Dla najmłodszych zawody biegowe organizuje za to Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju  Dzieci i Młodzieży "Pełna chata". Równolegle rozgrywana będzie także sztafeta międzyszkolna dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum o Puchar Dyrektora ZS w Więcławicach.

Trasa biegu wiedzie z ogrodów parafialnych w Więcławicach Starych przez Wolę Więcławskę, Zagórzyce Stare, Więcławice Dworskie i Masłomiącą i z powrotem do Sanktuarium św. Jakuba. Każdy uczestnik biegu otrzyma medal w kształcie muszli i posili się pysznym bigosem. Jego smak, od pierwszej edycji imprezy, wabi uczestników do wzięcia udziału w kolejnych odsłonach. Czeka także mnóstwo upominków dla dzieci. Na zakończenie wśród wszystkich uczestników rozlosowany zostanie również rower. 

- Chyba nie zdarzyło się, by ktokolwiek z naszych imprez wyjechał głodny lub spragniony. Uruchamiamy wojskowe kotły więc będzie kuchnia polowa i ciepła strawa czyli bigos, grochówka, gorąca kawa i herbata. Będzie też program artystyczny więc myślę, że każdy coś dla siebie znajdzie -  przekonuje ks. Ryszard Honkisz.  

Gościem honorowym tegorecznego biegu będzie znany lekkoatleta Grzegorz Sudoł. Początek imprezy w ogrodach parafialnych w Więcławicach Starych już o godz 10.00. Zgłoszenia na www.biegdrogaswjakuba.pl.

Źródło:
;