Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Dialog

Bilateralny Zespół Katolicko-Prawosławny obradował w Lublinie

zespół fot. Episkopat.pl

Synodalność oraz propozycje ekumenicznego zaangażowania młodzieży katolickiej i prawosławnej w kontekście aktualnych wydarzeń – były głównymi tematami spotkania plenarnego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski i Soboru Kościoła Prawosławnego w Polsce. Odbyło się ono 23 lutego br. w siedzibie kurii archidiecezji lubelskiej.

 

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Komunikat ze spotkania plenarnego
Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski
i Soboru Kościoła Prawosławnego w Polsce

Spotkanie zespołu odbyło się 23 lutego 2023 roku, w siedzibie kurii metropolitarnej archidiecezji lubelskiej. Obradom przewodniczyli: ze strony Cerkwi Prawosławnej abp Abel, a ze strony Kościoła katolickiego bp Adam Bab. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu: ks. Jerzy Tofiluk i ks. Jarosław Pagór (Cerkiew prawosławna), ks. Radosław Kimsza oraz ks. Rafał Pokrywiński (Kościół katolicki).

Dyskutowano nad kwestią synodalności w kontekście procesu synodalnego w Kościele katolickim. Strona prawosławna wskazała na różne modele uczestnictwa świeckich w funkcjonowaniu Cerkwi. Omówiono propozycje ekumenicznego zaangażowania młodzieży katolickiej i prawosławnej w kontekście aktualnych wydarzeń synodu biskupów w Rzymie w październiku 2023 roku oraz wojny na Ukrainie.

Utrzymano dotychczasową formułę merytoryczną spotkań zespołu bilateralnego.

Na miejsce kolejnego spotkania wyznaczono prawosławne seminarium duchowne w Warszawie. Odbędzie się ono w październiku 2023 roku.

Źródło:
;