Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Książka

biografia wandy półtawskiej fot. Wydawnictwo WAM

Mało jest w Polsce osób, które wzbudzają tak skrajne opinie. Ona jednak wydaje się tym zupełnie nie przejmować. Taki ma charakter, podobno niełatwy. Ponad 60 lat temu jako młoda kobieta, była więźniarka obozu w Ravensbrück, podeszła do konfesjonału Karola Wojtyły w bazylice Mariackiej w Krakowie. Szybko zostali przyjaciółmi. Połączyła ich niezwykła duchowa i intelektualna więź. Wielu twierdzi, że Wanda Półtawska stała się z czasem jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Jana Pawła II – miała współtworzyć encykliki, inspirować papieską teologię ciała i wpływać na personalne roszady w polskim Kościele.

 

Jaka jest prawda? Tomasz Krzyżak, dziennikarz, kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”, pokusił się o przybliżenie czytelnikom prawdziwego oblicza Wandy Półtawskiej. Stworzył porywającą, pierwszą pełną biografię kobiety, o której Jan Paweł II mówił: „moja siostra”.

Rekomendacji dla książki udzielili:

Abp Józef Michalik, były Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

„Ukazana w książce historia życia Wandy Półtawskiej to hymn na cześć bohaterskich dziewcząt z Lublina i tylu niezwykłych polskich kobiet. Należała ona do tych dziewcząt w przedwojennej i wojennej Polsce, które „musiały być bohaterkami”. Dalsze karty jej pięknego, ofiarnego życia pokazały, że potrafiła być wierna swoim ideałom także w okresie powojennym”.

Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24, autorka książek:

Jest jedną z najbardziej fascynujących kobiet w najnowszej historii Polski. Twarda, bezkompromisowa, waleczna. Ocalała z piekła Ravensbrück, a misją swojego życia uczyniła walkę o człowieka, który jeszcze się nie narodził. Walczyła również o wielu innych – jak o pewnego studenta z Krakowa, który dziś jest uznanym profesorem... Czekałam na tę książkę.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Oceń treść:
;