Polska
Biskupi diecezjalni na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli Episkopatu i rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach miały dziś miejsce główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wpisały się one w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Dzień wcześniej (25 sierpnia) spotkała się Rada Biskupów Diecezjalnych.
To wiara i miłość umacniają i odbudowują Kościół. To wiara i miłość go ocalają. To wiara i miłość go kształtują – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w homilii Sumy odpustowej w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej sprawowanej na Jasnej Górze 26 sierpnia. Suma rozpoczęła się o godz. 11.00. Przy znakach Światowych Dni Młodzieży trwała też modlitwa za młodych i ich spotkanie z Papieżem w Lizbonie.
Abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że Kościół choć naznaczony dziś kryzysami i doświadczeniami grzechów ludzi jest jedyną drogą do naszego bycia przy Chrystusie. Przypominał, że żaden człowiek niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem walki politycznej, i to, że każde ludzkie życie jest święte.
Podczas Sumy tradycyjnie ponowione zostały złożone 65 lat temu Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Wyszyński. Ich tekst napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r.
Podczas Mszy św. delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” złożyła w darze dla Jasnej Góry obraz z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia. Natomiast chętni tradycyjnie złożyli przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W uroczystościach wzięli udział biskupi diecezjalni, którzy dzień wcześniej zebrali się na dorocznych obradach. Podczas spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych został m.in. przyjęty list pasterski, który zostanie odczytany w kościołach tydzień przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
W komunikacie wydanym po obradach biskupi zaznaczyli, że tylko niewielka liczba osób będzie mogła uczestniczyć we Mszy św. 12 września na miejscu beatyfikacji. Dlatego poprosili o zrozumienie tej sytuacji i włączenie się we wspólną modlitwę przez specjalne transmisje i obchody organizowane lokalnie. Nawiązując do wizyty Ad Limina polskich biskupów, w komunikacie podkreślono, że do Watykanu zostały już wysłane wszystkie wymagane przy takiej wizycie sprawozdania.
Podczas obrad biskupi podjęli także kwestię przygotowań do zwołanego przez papieża Franciszka XIV Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który w nowej formule zostanie zainaugurowany 9 i 10 października br. w Rzymie. Wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a zwłaszcza tego, co dzieje się w Afganistanie, biskupi diecezjalni podkreślili, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc.
Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, biskupi zapewnili o modlitwie w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Wyrazili także wdzięczność rolnikom za ich pracę, która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom naszej Ojczyzny.
Po zakończonych obradach biskupi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim.
Po wspólnej modlitwie wysłuchali Oratorium poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.