Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Świat

Biskupi Europy wyrażają solidarność z abp. Kondrusiewiczem

arcybiskup tadeusz kondrusiewicz fot. Remik Kubicki / wikipedia.org

Rada Konferencji Episkopatów Europy wyraża solidarność z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem i ma nadzieję na jego szybki powrót do ojczyzny oraz wznowienie posługi duszpasterskiej. 31 sierpnia władze białoruskie uniemożliwiły metropolicie mińsko-mohylewskiemu powrót do kraju, po zakończeniu uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w Polsce.

 

Komunikat biskupów europejskich zachęca wszystkich do zaangażowania w pokojowe rozwiązanie konfliktu i do szukania z ufnością porozumienia dla dobra człowieka i całego społeczeństwa. Rada Konferencji Episkopatów Europy włącza się również do wezwania Papieża Franciszka do dialogu, odrzucenia przemocy oraz do poszanowania sprawiedliwości i prawa w obliczu kryzysu społeczno-politycznego, przez który przechodzi teraz naród białoruski.

Wczoraj wieczorem księża w katedrze mińskiej łączyli się w modlitwie za Białoruś oraz o powrót swojego biskupa. Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej ks. Jurij Kasabucki poinformował, że abp. Kondrusiewicz przebywa w Mońkach, niedaleko Białegostoku. Zwracając się do wiernych obecnych w katedrze, ks. Kasabucki stwierdził, że modlitwa pozostaje jedyną „bronią” Kościoła, która jednak posiada „nadzwyczajną moc”. Jest ona wyrazem jedności i solidarności łączącej ludzi, pomaga znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i przetrwać wszelkie próby. Duchowny podziękował wiernym innych wyznań i religii za wsparcie okazane Kościołowi katolickiemu na Białorusi w tej trudnej sytuacji.

Oceń treść:
Źródło:
;