Polska
Biskupi na XXII Dzień Papieski: Fundamentem moralności chrześcijańskiej jest naśladowanie Chrystusa
Przeżywając XXII Dzień Papieski chcemy wrócić do orędzia, które św. Jan Paweł II zawarł w Veritatis splendor. Celem encykliki jest przypomnienie fundamentów moralności chrześcijańskiej. Pomimo prób jej zniekształcania lub podważania jest ona nadal dobrą propozycją, która może uczynić życie człowieka szczęśliwym – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym ogólnopolskie obchody XXII Dnia Papieskiego, które odbędą się w niedzielę 16 października pod hasłem: „Blask Prawdy”.
Biskupi podkreślają, że w świecie, w którym zanika umiejętność rozróżniania prawdy od kłamstwa kultura zamyka się także na sens oraz wartość człowieczeństwa. „Wypaczeniu ulegają takie pojęcia jak miłość, wolność, wspólnota a także samo określenie osoby ludzkiej i jej praw” – piszą. Dodają, że tragicznym potwierdzeniem tego procesu jest aborcja, „którą ukazuje się jako +prawo wyboru+ małżonków, a zwłaszcza kobiety. Dzieci traktowane są jako przeszkoda w rozwoju rodziców, a rodzina staje się instytucją ograniczającą wolność swoich członków. Procesy te uderzają w filary cywilizacji i kwestionują dziedzictwo kultury chrześcijańskiej”.
Biskupi zwracają uwagę, że „odnowa życia moralnego może dokonać się jedynie poprzez ukazanie prawdziwego oblicza wiary chrześcijańskiej”. „Dlatego tak ważna dla Kościoła i świata jest Encyklika o +blasku prawdy+ (Veritas splendor). Jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus, może oświecić umysł tak, by człowiek mógł odkryć sens swojego życia i powołania oraz odróżnić dobro od zła” – czytamy w Liście.
Biskupi zaznaczają, że prawda, którą przynosi Chrystus, staje się mocą, która wyzwala człowieka. Jednakże „harmonia między wolnością a prawdą wymaga niekiedy ofiar i trzeba za nią płacić wysoką cenę”. „Także każdy z nas jest powołany do składania takiego świadectwa wierze, nawet za cenę cierpień i ofiar” – podkreślają hierarchowie.
Biskupi zachęcają w Liście do wsparcia materialnego „żywego pomnika” św. Jana Pawła II w niedzielę 16 października, podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych. „Przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Niech udzielone w ten sposób wsparcie, nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków, będzie wyrazem naszej solidarności i wyobraźni miłosierdzia” – czytamy w Liście.