Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Polska

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

zebranie plenarne fot. Biuro Prasowe KEP

Podsumowanie wizyty ad limina apostolorum, Synod Biskupów o synodalności, sprawy polskich rodzin oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – to główne tematy 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada na Jasnej Górze.

 

Jednym z głównych tematów obrad biskupów było podsumowanie wizyty ad limina apostolorum, która odbyła się w Rzymie w dniach 4-29 października br. „Najważniejszym wydarzeniem były spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, podczas których Papież podejmował wskazane przez biskupów tematy, często odwołując się do własnego doświadczenia. Wskazywał, jak wsłuchiwać się w głos bliźniego, prowadzić pokorny dialog i tworzyć wspólnotę otwierającą się na działanie Ducha Świętego, zapraszając równocześnie do uczestnictwa w budowaniu Kościoła synodalnego” – napisali. Wdzięczność za wizytę ad limina biskupi wyrazili w liście skierowanym do Ojca Świętego.

Biskupi poświęcili także wiele uwagi Synodowi biskupów o synodalności, który rozpoczął się 9-10 października br. Hierarchowie widzą w Synodzie „zaproszenie do wsłuchania się w głos Ducha Świętego kierowany dziś do Kościoła, by go odnowić, umocnić i uczynić bardziej ewangelicznym”. „Biskupi gorąco zachęcają wszystkich wiernych, duchownych i świeckich, do odważnego i aktywnego włączenia się w prace synodalne” – czytamy w komunikacie.

Kolejnym tematem zebrania plenarnego były sprawy polskich rodzin. Podjęto kwestię przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2022 r. w Rzymie. Jego tematem będzie miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości. „Biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin, a także tym, którzy troszczą się o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci” – podaje komunikat.

Biskupi odnieśli się również do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W pełni poparli wyrażone 10 listopada br. stanowisko przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego stanowczo potępiające wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski. „Biskupi przypominają, że w wielu wypadkach migranci są ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych” – czytamy w komukacie. Biskupi wyrazili jednocześnie wdzięczność funkcjonariuszom służb mundurowych, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji, „którzy w tej bardzo trudnej sytuacji ofiarnie wypełniają powierzony im obowiązek obrony naszych granic i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkającym na terytorium Polski”.

Biskupi podkreślili w komunikacie, że „nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji. Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic, a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego Samarytanina”. Zaapelowali również o dialog i pojednanie w życiu społecznym i politycznym, w mediach i w debacie publicznej oraz o odstąpienie od języka nienawiści i przejawów nietolerancji.

Na zakończenie biskupi poprosili wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie. Poprosili również, aby zbliżający się Adwent był czasem modlitwy o ustanie pandemii, której skutki wszyscy odczuwamy. Ponowili także wcześniejsze apele o „podjęcie roztropnej decyzji o szczepieniach w trosce o życie, zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych”.

Oceń treść:
Źródło:
;