Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Wspomnienia

Bł. Jan Paweł II patronem parafii w Kaliszu

Parafia na Osiedlu Dobrzec w Kaliszu otrzymała dzisiaj imię błogosławionego Jana Pawła II. Podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Napierała, dziekan dekanatu kaliskiego II ks. kan. Paweł Kostrzewa odczytał dekret nadający parafii imię błogosławionego papieża.

 

W homilii biskup kaliski szukał odpowiedzi na pytanie: co oznacza beatyfikacja Jana Pawła II w naszych czasach? Podkreślał, że beatyfikacja byłaby pozbawiona racji, gdyby nie istniało życie w niebie, obejmujące pełnię radości, szczęścia. Błogosławiony papież - mówił biskup - jest w niebie i wstawia się za nami. – Jan Paweł II uczestniczy w tej pełni życia, pełni radości i pełni szczęścia. Jeśli wstawia się za nami, to przede wszystkim o to, abyśmy po wypełnieniu życia tu na ziemi, w tej pełni uczestniczyli – powiedział biskup Napierała. Z kolei zwrócił uwagę, że istnienie nieba jest konsekwencją istnienia Boga. Gdyby Boga nie było, to nie byłoby nieba.

Biskup nawoływał, aby człowiek nie lękał się Boga. - Jeżeli trzeba się czegoś lękać, to tego, co człowieka może pozbawić Boga, a tym jest zło i grzech. Zła trzeba się lękać. Grzechu trzeba się lękać. Nie lękajmy się Boga, bo On kocha nas miłością największą. Paradoksalnie jakby więcej kocha tego, który dalej stanął od Niego, czy może nawet Go wprost neguje – mówił bp Napierała.

W procesji z darami przyniesiono do ołtarza, m.in. kielich i patenę - dar pielgrzymów z parafii na Osiedlu Dobrzec i kaliskiej katedry uczestniczących w beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Te dary po raz pierwszy posłużyły do celebracji eucharystycznej. Kolejny dar to relikwiarz od prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza. Z kolei były prezydent Kalisza Wojciech Bachor i jego małżonka przekazali medale ze złota z wizerunkiem Jana Pawła II i różaniec perełkowy, które otrzymali od Papieża Polaka.

Biskup kaliski poświęcił obraz przedstawiający Jana Pawła II namalowany przez Marka Wiącka z Ostrowa Wielkopolskiego oraz sztandar parafii wyhaftowany przez siostry z Milanówka. Sztandar parafialny z jednej strony przedstawia wizerunek Ojca Świętego, a z drugiej - św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus.

W trakcie Mszy św. proboszcz parafii ks. Alfred Berlak podkreślił, że w czasie beatyfikacji Papieża w Rzymie zawierzył patronowi swoje kapłaństwo i całą parafię. Dodał, że parafianie przygotowywali się duchowo do tej uroczystości uczestnicząc w rekolekcjach wielkopostnych opartych o nauczanie Jana Pawła II, głoszonych przez o. Piotra Górskiego ze Wspólnoty Braci św. Józefa.

Bp Napierała poinformował parafian, że zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza o relikwie błogosławionego Jana Pawła II dla tej parafii i oczekuje na odpowiedź.

Podczas Eucharystii biskup kaliski udzielił sakramentu bierzmowania 41 gimnazjalistom.

Na zakończenie uroczystości delegacje parafian i Związku Piłsudczyków złożyli dzisiejszemu solenizantowi - biskupowi Stanisławowi życzenia imieninowe.

Parafia na Osiedlu Dobrzec w Kaliszu została erygowana 1 lipca 2009 r. Krzyż i teren pod budowę kaplicy został poświęcony 6 września. W tym samym roku pasterkę w budującej się kaplicy odprawił bp Stanisław Napierała.

Źródło:
;