Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Kard. Dziwisz podczas zapalenia światełek na choince pod Oknem Papieskim.

W sobotę 17 grudnia po raz dziesiąty odbyła się uroczysta inauguracja choinki na placu przed Oknem Papieskim. Światełka na świątecznym drzewku tradycyjnie zapalił Kard. Stanisław Dziwisz w obecności mieszkańców miasta, turystów, ale przede wszystkim tłumów dzieci.

Jak co roku sygnałem do zapalenia lampek na choince na placu przy ul. Franciszkańskiej była “Fanfara Honorowa” – w sobotę wieczorem odegrał ją Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nawojowej. Po niej kard. Stanisław Dziwisz zawiesił na gałęzi drzewka lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju, a choinka rozbłysła jasnym światłem.

“Ten widok zapiera dech w piersiach. Tak piękna choinka cieszy i to spotkanie jest niewątpliwie wyjątkową przestrzenią do miłego spędzenia czasu z rodziną, ale także ludźmi, których się nie zna, a mimo to czuje się niezwykłą wieź – wiary i wzajemnej uprzejmości” – powiedziała pani Alicja z Bochni. Jej słowa potwierdzał obraz zgromadzonych przed sceną, którzy – obojętnie czy starsi czy młodsi – wspólnie radośnie i głośno śpiewali czy też tańczyli prowadzeni przez animatorów spotkania.

Uroczystości na Franciszkańskiej 3 poprowadzili ks. Robert Pietrzyk, dyrektor Radia Plus Kraków oraz o. Łukasz Buksa OFM, wokalista i duszpasterz młodzieży. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły i schole dziecięce: Promyczki Dobra, Schola „Śnieżnej Pani” z Tokarni oraz Mali Miętusianie.

Kard. Dziwisz zwracając się do dzieci podkreślił, że ich liczna obecność jest dla niego wyjątkowym świątecznym prezentem. Opowiedział im także o historii drzewek świątecznych stawianych papieżowi Janowi Pawłowi II na Placu Św. Piotra w Rzymie od 1982 r., od których swój początek wzięło również rozświetlanie choinki przed Domem Arcybiskupów Krakowskich.

Hierarcha nawiązał także to odczytanej w gwarze Ewangelii św. Łukasza. “Było tam powiedziane: ‘Pokój ludziom dobrej woli’. Pomódlmy się krótko za pokój w naszej ojczyźnie, bo ona go dziś potrzebuje” – powiedział.

Jednak najwięcej emocji wzbudziła w najmłodszych wizyta św. Mikołaja. “Jan Paweł II powiedział mi, że w Krakowie jest takie wyjątkowe okno, w którym on często stał i pozdrawiał ludzi. I że jest tam pewien kardynał, który w liście napisał, że w jego diecezji jest wiele dzieci bardzo grzecznych i chodzących na roraty” – mówił święty biskup przed rozdaniem przybyłym upominków schowanych w plecakach Światowych Dni Młodzieży.

Tegoroczne spotkanie na placu przed Oknem Papieskim było także wyrazem wdzięczności za 11-letnią posługę kard. Dziwisza na urzędzie metropolity krakowskiego. "Wam Kardynale, trza dziś podziękować, żeście umiał w kurii przez jedenaście roków basz dobrze gazdować, słowa Jana Pawła II, już dzisiaj świętego, Wyście przekazywał do człeka każdego. Syćkiego dobrego i to co Wam potrzeba, niech Wam błogosławi Jezusiczek z nieba!" - brzmiały życzenia dla kard. Dziwisza, które w imieniu przybyłych wygłosili młodzi górale z Miętustwa.

Organizatorami wydarzenia byli: archidiecezja krakowska, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Fundacja „Bukovina" oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;