Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Z Bogiem

Blisko 200 osób na rekolekcjach Misterium Fascinans

 fot. Maciej Maziarek

W ostatni weekend w Krakowie odbyły się XIV rekolekcje liturgiczne Mysterium Fascinans. Na wykładach i spotkaniach pt. „Liturgiczny orzech do zgryzienia” spotkało się prawie 200 osób - część z nich stacjonarnie, a część on-line.

Rekolekcje przeprowadzone w budynku krakowskiego seminarium duchownego stanowiły okazję, by szczegółowo popatrzeć na różne aspekty życia liturgicznego w kościele. - Nie wybraliśmy konkretnego tematu, ale chcieliśmy przedstawić pewnego rodzaju trudność w podejściu do liturgii ogółem, bazując na kilku elementach, które okazały się wyzwaniem dla Kościoła w ostatnich latach - opisał o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, będącej jednym z organizatorów wydarzenia.

Uczestnicy rekolekcji od piątku do niedzieli uczestniczyli w seminariach, panelach dyskusyjnych, celebracjach liturgicznych, a także w serii wykładów. Pochylono się m.in. nad różnicą między modlitwą o uzdrowienie, a sakramentem uzdrowienia chorych, zagadnieniem cudów eucharystycznych czy sporami o Komunię św. na rękę i do ust.

W gronie zaproszonych wykładowców znalazło się wielu znamienitych teologów, m.in. ks. dr Grzegorz Strzelczyk - dogmatyk, ks. dr Krzysztof Wiśniewski - dogmatyk i ojciec duchowny seminarium legnickiego czy dr Timothy O'Malley - teolog i wykładowca Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana w USA, dyrektor Centrum Liturgicznego Notre Dame.

- Co ciekawe nie wszystkie wykłady prowadzili ludzie związani z liturgią poprzez swoje wykształcenie. Jednym z prelegentów był dr Jerzy Mycki, z wykształcenia matematyk, ale jednocześnie pasjonat liturgii, który uporządkował zebranym kwestie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego - ocenił ks. dr Krzysztof Porosło, który jest pomysłodawcą rekolekcji Misterium Fascinans.

Niedziela stanowiła natomiast dzień duchowy - jej ważną część były rozważania przygotowane przez Artura Ważnego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. - Nowa Ewangelizacja ma prowadzić do doświadczenia Boga w liturgii. Ewangelizatorzy poprzez doświadczenie Jego obecności w życiu powinni mieć później zapał do tego, by o Nim mówić. To pokazuje bardzo mocno, że liturgia jest i szczytem, i źródłem - mamy tam doprowadzić siebie i innych, ale też stamtąd czerpać siłę - nauczał zebranych hierarcha.

Przybyli na rekolekcję przyznawali, że czas spędzony w Krakowie był poruszający. - Na pewno pozwoliło on na pogłębienie wiedzy liturgicznej, ale jednocześnie bardzo istotny był dla mnie wymiar duchowy i niezwykła atmosfera modlitwy - podkreśliła pani Aneta.

Rekolekcje Misterium Fascinans zorganizowała Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Każdego roku gromadzą one około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. W zeszłym roku wyjątkowo odbywały się w formule hybrydowej - z transmisją internetową i celebracjami liturgicznymi w różnych miastach.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;