Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Książka

„Bóg jest zawsze nowy” – nowa antologia nauczania Benedykta XVI

papież benedykt szesnasty fot. Fabio Pozzebom / ABr / wikipedia.org

Benedykt XVI uprawiał teologię na kolanach – napisał Papież Franciszek w przedmowie do nowej antologii tekstów jego poprzednika. Jest ona świadectwem zadziwienia,, jakiego doświadczał papież Benedykt i dlatego też nosi tytuł: „Bóg jest zawsze nowy”. Jej redaktor, Luca Caruso, wyjaśnia, że jest niczym „iskra dla serca i umysłu czytelnika”.

 

W książce wydanej przez wydawnictwo watykańskie znajdziemy homilie, katechezy i inne teksty z różnych etapów życia Benedykta XVI. Dotyczą one tematów tak bliskich papieżowi, jak trzy cnoty teologalne, modlitwa czy radość chrześcijańska.

„Wierzę, że jest to cenna antologia, która pomoże czytelnikowi zbliżyć się do myśli tego wielkiego teologa XX w. On mówił, że kto znajduje skarb, nie może zatrzymać go tylko dla siebie. Dlatego dzielił się [swoimi odkryciami] przez całe życie na różne sposoby, czy to będąc profesorem teologii, czy też papieżem. Mnie szczególnie dotyka, że Benedykt XVI kieruje do każdego człowieka zaproszenie do świętości. Nie chodzi o tu o bycie bohaterem życia pełnego niezwykłych wydarzeń, ale o wejście na drogę naśladowania Chrystusa. Papież użył przepięknego obrazu procesji w czasie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, gdzie są pochowani trzej królowie. To oni prowadzą tę procesję przemierzającą epoki, granice, kultury. Idzie w niej wspólnota świętych, zarówno tych znanych, jak i przede wszystkim tych nieznanych, cały Lud Boży – wszyscy zmierzają ku Absolutowi.“

Źródło:
;