Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Zdrowie

Bonifraterski weekend dla zdrowia i rodziny

 fot. Łukasz Kaczyński

W Krakowie trwają Dni Bonifraterskie. To wyjątkowa inicjatywa Szpitala Zakonu Bonifratrów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala Zakonu Bonifratrów, podczas której można skorzystać bezpłatnie z porad specjalistów trudno dostępnych na co dzień oraz spędzić miło czas w rodzinnym gronie.

Konsultacje specjalistyczne, z których mogli skorzystać zainteresowani obejmowały m.in. choroby naczyń, chirurgię ogólną, chirurgie onkologiczną, ortopedię i traumatologię narządu ruchu, diabetologię, psychologie, psychiatrię, rehabilitację, laryngologię, neurologię czy dermatologią. Cały czas w bonifraterskim szpitalu oraz w specjalnym namiocie na placu Wolnica można było również otrzymać poradę z zakresu ziołolecznictwa czy zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie.

- Ten weekend jest po prostu inny - bez konieczności przedstawiania skierowań i oczekiwania w długich kolejkach chcemy udostępnić ludziom możliwość rozwiania wątpliwości na temat swojego stanu zdrowia. Chcemy, by mieli możliwość spokojnego porozmawiania z lekarzem. To daje pacjentom szansę na to, by niejednokrotnie rozpocząć szybciej cały cykl leczenia, na który w innym wypadku musieliby bardzo długo oczekiwać - powiedział jeden z przyjmujących lekarzy, Mirosław Szura, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Osoby, które korzystały z porad w bonifraterskim szpitalu, przyznawały, że jest to dla nich duże ułatwienie. - Cieszę się, że trafiłem w mediach na taką informację. Jestem już starszy wiekiem i ciężko mi czasem wytrzymać kilka godzin na korytarzu w kolejce, a tutaj zostałem przyjęty na konkretną godzinę i otrzymałem bardzo jasne zalecenia i wskazania - ocenił pan Jan.

Weekend u bonifratrów to nie tylko badania lekarskie - po południu w sobotę całe rodziny mogły radośnie spędzić czas w ogrodach klasztornych. Przygotowano gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy sprzętu policyjnego i medycznego, a także trening judo i koncert „Jakubowych Muszelek” oraz Michała Ziomka - laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

- Cieszymy się, że co roku przychodzą do nas osoby zatroskane o swoje zdrowie, ale także i te, które chcą miło spędzić czas - czy to bawiąc się rodzinnie czy też posłuchać dobrej muzyki. Chcemy, aby wszyscy oni poczuli się zaopiekowani i przyjęci życzliwie w imię dewizy przyświecającej zakonowi i szpitalowi „Czyńmy dobro” - podsumował przeor krakowskich bonifratrów, o. Ambroży Maria Pietrzkiewicz OH.

Wydarzenie zwieńczy uroczysta Mszę św. o godz. 18:30. Po niej odbędzie się koncert Macieja Miecznikowskiego - muzyka, wokalisty i autora piosenek. Wykonawca zaśpiewa utwory z repertuaru oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika oraz utwory o charakterze patriotycznym i niepodległościowym w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oceń treść:
Źródło:
;