Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Polska

Bp Bronakowski zaprasza na Narodowy Kongres Trzeźwości

biskup tadeusz bronakowski fot. E. Bartkiewicz / www.episkopat.pl

–  Ochrona trzeźwości jest wielkim zadaniem dla współczesnych Polaków – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zapowiadając główne wydarzenia Narodowego Kongresu Trzeźwości. Będą nimi ogólnopolska konferencja na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 21 do 23 września), spotkanie rodzinne na Placu Piłsudskiego (23 września) oraz niedziela kongresowa w kościołach całej Polski (24 września). 

 

– Badania jasno pokazują, że  pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym – mówi bp Tadeusz Bronakowski przed konferencją  organizowaną na UKSW w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości. Trwa on od lutego br. pod hasłem: „Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.

Jak zaznacza Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, Kongres jest wyrazem troski Kościoła o wyzwolenie Polaków z nałogów. Jednym z dwóch głównych wydarzeń kongresowych była pielgrzymka na Jasną Górę 17 i 18 czerwca.  Drugim będzie zaplanowana w dniach 21-23 września trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie zatytułowana: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu”. Otworzy ją Msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie w Auli im. Roberta Schumana zostanie zaprezentowany Hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości skomponowany przez Piotra Pałkę w wykonaniu Chóru Królowej Polski (Queen’s Choir).

Wśród prelegentów konferencji będą m.in. bp Adam Lepa, o. prof. Jacek Salij OP,  ks. Marek Dziewiecki, prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, a także Emanuele Scafato z Włoskiego Instytutu Sanitarnego. Kongres zakończy w niedzielę 24 września Msza św. dziękczynna.

Również w niedzielę odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce. Tego dnia, w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przy grobie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Dodatkowo, w ramach wydarzeń kongresowych  23 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie będzie miało miejsce spotkanie rodzinne „Świadek wolności”. Jak mówi bp Bronakowski, w tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest radosny koncert ludzi wolnych.

– Kongres i inne działania trzeźwościowe nie są utopią. Są odpowiedzią na dramatyczną sytuację naszego narodu – podkreśla Biskup. – Musimy obronić Polskę, by w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także a może przede wszystkim duchową wolnością Polaków – dodaje.

***

Wydarzenia kongresowe rozpoczęły się 26 lutego br. jubileuszowym 50. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kolejnym punktem była wiosenna sesja Apostolstwa Trzeźwości w Toruniu (8 marca) z udziałem liderów grup i ruchów trzeźwościowych z całego kraju. 26 maja w Sejmie odbyła się konferencja pt. „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu. Wiosną Sejm przyjął także uchwałę w sprawie poparcia idei promowania trzeźwości wśród Polaków.

Oceń treść:
Źródło:
;