Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Dialog

Bp Ciereszko zaprasza na modlitewne spotkanie online chrześcijan i muzułmanów

 fot. Fotolia.com

Pragniemy razem zwrócić się ku Maryi i zawierzyć przez Jej wstawiennictwo zbliżenie tych wyznań, aby pokonywać wszystko to, co dzieli – powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, zapowiadając modlitewne spotkanie online chrześcijan i muzułmanów z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego pod hasłem: „Maryja, matka Mesjasza”.

 

„To święto jest ważne dla nas, katolików, ale również wyznawcy innych religii, muzułmanie, którzy czczą Maryję, podjęli przed laty inicjatywę, aby wspólnie z katolikami, prawosławnymi oraz innymi wyznaniami i religiami obchodzić to święto w Libanie, jako wielką uroczystość wspólnej modlitwy i odniesienia do Maryi” – wyjaśnił bp Ciereszko.

W nawiązaniu do tej inicjatywy również w innych krajach podejmowane są podobne spotkania modlitewne. Także w tym roku, już po raz kolejny, wydarzenie to organizowane jest w Polsce ze strony katolików i muzułmanów. Z racji na pandemię spotkanie odbędzie się w formie online 25 marca o godz. 20 (link na YouTube: https://youtu.be/l9wz5VG8Jak).

„Pragniemy razem zwrócić się ku Maryi i zawierzyć przez Jej wstawiennictwo zbliżenie tych wyznań, aby pokonywać wszystko to, co dzieli. Maryja jest Tą, która jednoczy” – podkreślił bp Ciereszko.

Bp Ciereszko przypomniał, że muzułmanie czczą Maryję, Matkę Jezusa, a Jej imię jest jedynym imieniem wymienionym w Koranie. „Z wielkim szacunkiem odnoszą się do Tej, która dała życie Jezusowi, i traktują jako Tę, która jest Matką dla wielu. Stąd też wpatrują się w Jej przymioty” – zaznaczył. Przypomniał również, że muzułmanie pielgrzymują do miejsc świętych, gdzie oddawana jest cześć Matce Bożej w krajach Bliskiego Wschodu. „Stąd też widzi się w Niej Tę, która sercem rozumie i ogarnia oraz może otwierać serca innych na siebie nawzajem i być Tą, która przybliża i jednoczy”.

Oceń treść:
Źródło:
;