Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Polska

Bp Czaja: Wielką naszą troską jest przekaz wiary młodemu pokoleniu

biskup czaja fot. Episkopat.pl

Wielką naszą troską jest przekaz wiary młodemu pokoleniu, tej wiary żywej, podmiotowej, a także zdrowie duchowe naszych rodzin – powiedział bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, podczas briefingu prasowego dla dziennikarzy w Kamieniu Śląskim, przed rozpoczęciem 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. 

 

Bp Czaja przypomniał, że okazją do Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim jest 50-lecie diecezji opolskiej. „To bardzo młoda diecezja, ale czerpie z bogatego dziedzictwa archidiecezji wrocławskiej, która sięga roku 1000” – podkreślił. „Szczególny rys naszej diecezji to wielokulturowość, stąd musimy dbać o to, aby społeczeństwo, które kształtujemy, było otwarte na inność” – dodał.

Odnosząc się do Kamienia Śląskiego, bp Czaja zaznaczył, że jest to historyczne miejsce o wielkim znaczeniu. „Jest wspomniane u Galla Anonima. Jest to miejsce urodzenia św. Jacka Odrowąża, bł. Bronisławy i bł. Czesław0a” – przypomniał.

Liturgia dziękczynna za złoty jubileusz diecezji opolskiej odbędzie się w Sanktuarium Św. Anny na Górze Św. Anny, podczas której „zawierzymy Bogu przyszłość zarówno diecezji opolskiej jak i całego Kościoła w Polsce. Nie zapomnimy też o wołaniu do Boga o pokój i zakończenie wojny w Ukrainie” – podkreślił bp Czaja.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że jest to Zebranie Plenarne, którego tematem przewodnim – oprócz spraw bieżących – będzie Kościół i jego synodalność. „Kościół jest synodalny od samego początku. Synodalność jest wpisana w naturę Kościoła” – podkreślił bp Miziński. Dodał, że gościem specjalnym będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu biskupów. „Będzie to spojrzenie z perspektywy Stolicy Apostolskiej na ten Synod, który nie ma być jednorazowym wydarzeniem – jak mówi papież Franciszek – ale ma on trwać, czyli odkryć na nowo cechę synodalności. Oczekujemy z radością i wielką nadzieją na spotkanie z kard. Grechem, które mamy nadzieję, że przybliży nas do wymiaru powszechnego Synodu” – stwierdził sekretarz generalny KEP.

Bp Miziński dodał, że jeśli chodzi o kontynent europejski to w fazie kontynentalnej spotkanie będzie miało miejsce w lutym 2023 roku w Pradze.

Źródło:
;