Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Dziedzictwo

Bp Greger: Prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić. Budujmy jedność

 fot. Episkopat.pl

Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Podejmijmy wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni – mówił bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W przeddzień oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przewodniczył on Mszy św. z udziałem byłych więźniów Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyła Para Prezydencka.

 

W wygłoszonej homilii bp Greger zwrócił uwagę na potrzebę prawdy i jedności. Nawiązując najpierw do jedności Kościoła, powiedział, że „żadne rozdarcie nie prowadzi do powstania drugiego, innego, jakiegoś lepszego Chrystusowego Kościoła”. Podkreślił też, jak ważne jest, by każda wspólnota podjęła „kroki przezwyciężające wszystkie próby rozbicia jedności”.

Następnie odniósł się do historii więzionych w obozach koncentracyjnych i wskazał na wartość prawdy historycznej. „Refleksja historyczna zawsze obecna jest, a przynajmniej powinna być, w każdej społeczności” – mówił.  „Prawda o tym, co się tutaj wydarzyło, za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Ofiara życia tych ludzi poprzedzona okrutnym męczeństwem niech stanie się siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą” – podkreślał.

Bp Greger mówił, że prawda historyczna należy się przede wszystkim tym, którzy przeżyli sami gehennę obozów. „Ludzie różnych narodowości znaleźli się za drutami obozu koncentracyjnego nie dlatego, że źle uczynili, ale dlatego, że żyli i kim byli. Nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać” – powiedział bp Greger. Podkreślił, że o historii trzeba zawsze mówić jednym głosem i zgodnie z faktami, „inaczej będziemy doświadczać nikomu niepotrzebnego podziału”.

„Jedność i zgoda to nie tylko nasza ludzka sprawa, to również wielkie pragnienie kochającego nas bezgranicznie miłosiernego Boga. Otwierając się na moc Jego łaski, podejmijmy – na miarę naszych możliwości – wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni” – powiedział na zakończenie homilii bp Piotr Greger.

Eucharystia w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu była poświęcona ofiarom II wojny światowej. Modlono się też o Boże błogosławieństwo dla ocalałych.  W Mszy Świętej wzięło udział około 40 osób, które przeżyły obóz.

Oceń treść:
Źródło:
;