Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Pod oknem

Bp Jan Zając na Wawelu: Miłość Chrystusa jest dla wszystkich

biskup jan zając fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Miłość Chrystusa nie jest zastrzeżona tylko dla nielicznych – jest ona dla wszystkich – mówił bp Jan Zając w czasie homilii Mszy św. oprawianej na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po której rozpoczęła się tradycyjna procesja Bożego Ciała w kierunku Rynku Głównego.

 

– Wobec wołania ludzkości o zaspokojenie głodu pokoju i prawdy, głodu szacunku dla godności człowieka, głodu miłosierdzia zmartwychwstały Chrystus karmi nas Bożym Słowem i Bożym Ciałem i zaprasza nas, byśmy na nowo przyjęli Jego tajemnicę, która dokonała się w zaciszu Wieczernika – mówił bp Jan Zając. – Miłość Chrystusa nie jest zastrzeżona tylko dla nielicznych – jest ona dla wszystkich – dodawał.

Ta boska tajemnica, jak mówił krakowski biskup pomocniczy senior, ma początek w sercu Jezusa. Czyniąc to mocą swojej miłości, Chrystus zmienił sens ludzkiej śmierci. Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew jest owocem daru, który Jezus uczynił z samego siebie. – Daru miłości silniejszej niż śmierć – mówił biskup Jan Zając podkreślając, że Eucharystia jest Chlebem Życia, który zaspokaja głód miłości miłosiernej.

Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zwrócił uwagę na piękno wyrażenia "przyjmuję komunię”. – Kiedy dokonujemy tego aktu, wchodzimy w życie samego Jezusa. Stajemy się podobni do naszego Zbawiciela. Stajemy się członkami Jego ciała – jednoczymy się z Nim. Chrystus w komunii eucharystycznej przemienia nas w Siebie – mówił biskup zaznaczając, że komunia otwiera nas także na innych ludzi, z którymi połączeni jesteśmy jako członki jednego Chrystusowego ciała. Podkreślił, że jeśli ktoś rozpoznaje Chrystusa w hostii, to rozpoznaje Go także w bracie i siostrze cierpiącym, głodnym, spragnionym, nagim, chorym, uwięzionym. – Jest uwrażliwiony na każdego człowieka. Jest gotów dawać siebie wszystkim, którzy są w jakiejkolwiek potrzebie. Jest bowiem miłosierny na wzór Chrystusa Pana – mówił biskup.

Wskazał na odpowiedzialność chrześcijan za budowanie społeczeństwa solidarnego, sprawiedliwego i braterskiego. – Od sakramentu ołtarza uczymy się, że drogą do prawdziwej sprawiedliwości jest Boże miłosierdzie – podkreślił bp Jan Zając i zaznaczył, że Chrystus posyła nas do ludzi i uzbraja w świadomość, że miłość jest silniejsza od zła, przemocy i śmierci. – Wierzymy, że Bóg przygotowuje dla wszystkich ludzi Nową Ziemię, Nowe Niebo, gdzie panuje pokój i sprawiedliwość. Już teraz dostrzegamy Nowy Świat, który jest naszą prawdziwą ojczyzną – mówił na koniec biskup.

Po Mszy św. sprzed katedry na Wawelu ruszyła procesja w kierunku Rynku Głównego. Zatrzyma się przy czterech ołtarzach usytuowanych przy kościołach św. Idziego, św. św. Piotra i Pawła, św. Wojciecha i bazylice Mariackiej. 

Źródło:
;