Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Pod oknem

Bp Jan Zając w Łagiewnikach: Bądźmy niestrudzonymi pielgrzymami nadziei i odważnymi apostołami Bożego Miłosierdzia

biskup jan zając fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Niech wspaniałe świadectwo wiary i miłości św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, dobrych pasterzy – Benedykta i Franciszka staną się inspiracją i wezwaniem, byśmy byli niestrudzonymi pielgrzymami nadziei i odważnymi apostołami Bożego Miłosierdzia – mówił bp Jan Zając w czasie Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00 przy ołtarzu polowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał słowa Pana Jezusa do Siostry Faustyny w jednym z objawień: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia”. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał też słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 30 kwietnia 2000 roku podczas Mszy św. kanonizacyjnej s. Faustyny Kowalskiej: „Ważne jest, abyśmy przyjęli w całości orędzie zawarte w Słowie Bożym na dzisiejszą II Niedzielę Wielkanocną, która od tej pory nazywać się będzie w całym Kościele Niedzielą Miłosierdzia Bożego”.

– Dziś dziękujemy za to, że już od 25 lat obchodzimy to święto w całym Kościele. Chcemy dziękować Bogu za to, że jest miłosierny. Gromadzimy się w tym szczególnym miejscu – Kościele Jubileuszowym Roku Świętego, bazylice Bożego Miłosierdzia. Tu św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Dziękujemy również za pontyfikat papieża Franciszka, który zwracając się do pielgrzymów w 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, mówił: „Miłosierdzie jest drogą zbawienia dla każdego z nas i dla całego świata” – mówił ks. Zbigniew Bielas zaznaczając, że tegoroczne uroczystości w Łagiewnikach przebiegają pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

W czasie homilii bp Jan Zając, nawiązując do słów psalmu: „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”, zauważył, że tymi słowami Kościół wzywa wiernych do postawy wdzięczności. Zaznaczył, że takiej postawy uczył też Jan Paweł II, gdy żegnał się z Polską i Polakami w Balicach w 2002 r. cytując „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, (…) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!”. Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stwierdził, że dziś jest okazja do dziękczynienia Bogu za kanonizację Siostry Faustyny i 25 lat Święta Miłosierdzia, które w II Niedzielę po Wielkanocy przeżywa cały Kościół.

Zwrócił uwagę na trzy duchowe dary, które przynosi Jezus zmartwychwstały, a które „torują drogę do wewnętrznej radości i do szczęścia”. Pierwszym jest dar pokoju. – Pokój płynący od Jezusa Chrystusa nie jest jakimś tanim pocieszeniem, lecz wskazaniem na źródło, z którego ten pokój wypływa. Źródłem tym jest sakrament miłosierdzia. To drugi dar – sakrament, o którym przypomina nam każdy konfesjonał – mówił bp Jan Zając. – Prawdziwy pokój rodzi się najpierw w ludzkim sercu, by mógł później zagościć w gronie rodzinnym, sąsiedzkim, miejscu pracy, nauki, odpoczynku a nawet być obecny w tajemnicy ludzkiego cierpienia, które to dopiero w spotkaniu z Chrystusem nabiera pewnej wartości stając się dla wielu drogą uświęcenia – dodawał. Trzeci dar, na który wskazał biskup to „stała obecność” Jezusa wśród wiernych, czyli Jego obecność pod postacią chleba i wina w Eucharystii. – Wszechmogący Bóg przychodzi do ludzkiego serca, by stać się dla niego pokarmem, by obdarzyć go łaską nieśmiertelności, by go zaprosić na ucztę w domu swojego Ojca w niebie – mówił biskup.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsze święto jest także okazją do dziękczynienia za trzech kolejnych papieży, którzy jako pielgrzymi przybywali do łagiewnickiego sanktuarium stając się dla kolejnych pokoleń świadkami wiary, miłości i nadziei. Biskup przypomniał pierwszą wizytę Jana Pawła II w Łagiewnikach i jego słowa z 1997 r.: „Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże – owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”. A także spotkanie papieża Benedykta XVI w 2006 r., który tak mówił do chorych: „To wy, mówiąc w zaciszu serca: „Jezu, ufam Tobie”, uczycie nas, że nie ma innej głębszej wiary, innej, żywszej nadziei, innej gorętszej miłości od tej, jaką żywi człowiek, który w nieszczęściu zawierza siebie pewnym dłoniom Boga. A ręce ludzi, którzy wam pomagają w imię miłosierdzia, niech będą przedłużeniem tych Bożych dłoni”.

Bp Jan Zając przypomniał także, że w 2016 roku papież Franciszek w bazylice Bożego Miłosierdzia wyspowiadał ośmioro młodych ludzi uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. W ten sposób przypomniał, „gdzie można doświadczyć przebaczającej miłości Boga i odzyskać pokój serca”. Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał też fragment Orędzia papieża Franciszka na XXXI Światowy Dzień Młodzieży: „Jezus Miłosierny, przedstawiony w wizerunku, czczonym przez lud Boży w Jemu poświęconym sanktuarium w Krakowie, czeka na was. On wam ufa i na was liczy! Ma tak wiele do powiedzenia każdemu i każdej z was… Nie bójcie się spojrzeć Mu w oczy pełne nieskończonej miłości i pozwólcie, aby On ogarnął was swoim miłosiernym spojrzeniem gotowym przebaczyć każdy wasz grzech; spojrzeniem, które może przemienić wasze życie i uleczyć rany waszych dusz; spojrzeniem, które zaspokaja najgłębsze pragnienia waszych młodych serc: pragnienie miłości, pokoju, radości i prawdziwego szczęścia. (…) Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne Miłosierdzie, abyście wy z kolei, poprzez uczynki, słowa i modlitwę, stali się apostołami miłosierdzia w naszym świecie zranionym egoizmem, nienawiścią i rozpaczą”.

Drugim przywołanym fragmentem papieskiego nauczania była homilia z Niedzieli Miłosierdzia 2021 r.: „Dziś jest dzień, w którym trzeba zadać sobie pytanie: „czy ja, który tyle razy otrzymałem pokój Boży, który tyle razy otrzymałem przebaczenie Boga i Jego miłosierdzie, jestem miłosierny dla innych? Czy ja, który tyle razy byłem karmiony Ciałem Jezusa, czynię cokolwiek, by nakarmić ubogiego?”. Nie pozostańmy obojętni. Nie żyjmy wiarą połowiczną, która przyjmuje, ale nie daje, która przyjmuje dar, ale sama nie staje się darem. Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni. Bo jeśli miłość kończy się na nas samych, to wiara wysycha w bezowocnym przeżyciu wewnętrznym. Bez uczynków miłosierdzia wiara zamiera. Bracia i siostry, pozwólmy, by wskrzesiły nas do życia pokój, przebaczenie i rany Jezusa miłosiernego. (…) Tylko w ten sposób będziemy głosili Ewangelię Boga, która jest Ewangelią miłosierdzia”.

– Niech wspaniałe świadectwo wiary i miłości św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, dobrych pasterzy – Benedykta i Franciszka staną się inspiracją i wezwaniem, byśmy byli niestrudzonymi pielgrzymami nadziei i odważnymi apostołami Bożego miłosierdzia – zakończył życzeniami bp Jan Zając.

Na koniec Mszy św. słowa podziękowania do biskupa, kapłanów zarówno koncelebrujących, jak i spowiadających, a także wszystkich uczestników liturgii oraz, tych którzy przygotowali uroczystości i dbali o ich zabezpieczenie skierował kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas.

Źródło:
;