Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Ścieżkami miłosierdzia

Bp Jan Zając: znakiem ŚDM-u będzie konfesjonał

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Jan Zając podczas Święta Miłosierdzia.

W krótkiej rozmowie z portalem franciszkanska3.pl biskup Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, powiedział, że znakiem tegorocznego ŚDM-u będzie konfesjonał. "Posługa papieża Franciszka będzie podprowadzeniem do ożywczego strumienia przebaczenia i łaski, która nas moralnie odradza i przywraca młodość ducha" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył hierarcha kolejni papieże pielgrzymując do Łagiewnik ukazali trzy wymowne rysy miłosierdzia. "Jan Paweł II dokonał konsekracji nowej świątyni i odprawił pierwszą Mszę świętą; jego następca Benedykt XVI spotkał się w tej Bazylice z chorymi, zaś obecny Papież zasiądzie do konfesjonału, by wskazać na uzdrowienie ludzkiego wnętrza i szansy odzyskania prawdziwej wolności" - opisał.

Zapytany o to czy Polacy potrafią okazać miłosierdzie pielgrzymom z całego świata, biskup Zając stwierdził, że Światowe Dni Młodzieży to niezwykła szansa na podzielenie się skarbem oblicza wiary, które kształtuje się w naszej ojczyźnie od 1050 lat.

"Możemy też dać świadectwo postawy gościnności tak bardzo charakterystycznej dla polskiej duszy oraz solidarności z tymi, którzy będą naszymi gośćmi, a nade wszystko braćmi i siostrami w wierze" - dodał.

Przypomniał, że papież Franciszek mówi o zbliżającym się świecie młodych jako "pielgrzymce wiary i miłosierdzia". "Do tej postawy będzie podczas tych dni wszyscy dorastać – przy Sercu Jezusa Miłosiernego i Jego Matki, którą czcimy także jako Matkę Miłosierdzia" - stwierdził.

Uznał, że chęć takiego wzrastania pokazali już bardzo wyraźnie wolontariusze ŚDM, którzy oddają bliźnim swój czas, talenty i dobroć serca. "Są świadkami miłosierdzia, którzy przez słowo, czyn i modlitwę okazują miłosierdzie wobec tych, do których posyła ich Chrystus. To On kształtuje ich umysły i serca, a wspaniałymi przewodnikami na tej drodze jest św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II" - ocenił.

"Przyjęte Słowo Boże i przeżycie Eucharystii umocowało młode serca i ręce do niesienia pomocy tym wszystkim, którzy wybiorą się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w blasku Miłosierdzia. Był to szczególny znak działania Ducha Świętego na rozpoczęcie zbliżających się wielkich wydarzeń na polskiej ziemi" - opisał środowe spotkanie wolontariuszy w łagiewnickim sanktuarium.

Bp Zając wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży nie będą tylko tylko doraźnym zrywem serca, lecz źródłem postawy miłosierdzia, która będzie przekłada się na dalsze życiu. "Za kilka miesięcy zakończy się wprawdzie Rok Miłosierdzia, ale zapotrzebowanie na miłość jest aktualne w każdym czasie i w każdym zakątku świata" - powiedział na zakończenie rozmowy.

Źródło:
;