Pod oknem
Bp Janusz Mastalski do kapłanów: Bądźcie dumni ze swojego kapłaństwa
– Bądźcie dumni ze swojego kapłaństwa. Bądźcie dumni, że jesteście ludźmi, którzy mogą innym pomóc samemu się zbawiając – mówił bp Janusz Mastalski podczas pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w kościele Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy.
Konferencję do kapłanów wygłosił ks. dr Mirosław Smyrak s. Duchowni wzięli udział w drodze krzyżowej i we Mszy św., której przewodniczył bp Janusz Mastalski.
Biskup zwracając się do kapłanów nazwał ich „sługami Słowa” i zachęcił, aby dzisiejszą liturgię rozważali z perspektywy tego, kto prowadzi, ale i tego, który jest także prowadzony. Podał pięć wskazówek zbliżania się do Boga.
Pierwsze jest „przekonanie się o wierności Pana”. – Kapłan ufa Bogu, bo jak nie ufa, to albo się leczy psychiatrycznie, albo odchodzi, albo prowadzi podwójne życie, albo jest zniechęcony – mówił krakowski biskup pomocniczy zwracając uwagę, że kapłańska ufność Bogu polega na odczytywaniu znaków Bożej opatrzności, likwidowaniu zniechęceń, modlitewnym zawierzaniu. Zaznaczył, że kapłan musi mieć poczucie, że jego posługa ma sens ze względu na towarzyszenie w niej Boga.
– Kapłan podąża za Jezusem, a zatem stara się być człowiekiem, który nie idzie przed Nim, nie idzie obok, ale idzie za Nim – mówił bp Janusz Mastalski dodając, że kapłańskie podążanie za Jezusem oznacza wierność, konsekwencję, pewną solidność w życiu.
Trzecim „p” wskazanym przez biskupa było „przyznanie się do choroby, do tego, że potrzebuję uzdrowienia”. Zwrócił uwagę, że chorobą, która często dopada kapłanów może być brak wrażliwości na zło. – Kapłańska wrażliwość na zło, to odważne nazywanie go po imieniu, wspieranie innych w chwilach trudnych, (…) likwidacja zła u siebie – mówił bp Janusz Mastalski. Podkreślił, że celem kapłana powinien być powrót po grzechu na właściwą drogę. Zaznaczył, że kapłański powrót do dobra zależy od środków, jakie się dobierze, aby przy tym dobru pozostać.
Ostatnia wskazówka dotyczyła przyszłości i „pomysłu kapłana na siebie” niezależnie od stażu kapłańskiego czy stanu zdrowia. – Kapłański pomysł na siebie to budowanie na swoich zasobach, niwelowanie wpływu własnych deficytów, a nade wszystko kreowanie postawy nadziei i optymizmu – mówił krakowski biskup pomocniczy.
– Nie dajcie się zaprowadzić do narożnika. Bądźcie dumni ze swojego kapłaństwa. Bądźcie dumni, że jesteście ludźmi, którzy mogą innym pomóc samemu się zbawiając. Miejcie więcej optymizmu – zachęcał bp Janusz Mastalski mówiąc, że jest dumny z kapłanów Archidiecezji Krakowskiej i dziękując im za ich codzienną posługę.
Na modlitwie pokutnej w kościele Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy zgromadzili się kapłani z dekanatów: Babice, Bolechowice, Chrzanów, Czernichów, Krzyszkowice, Libiąż, Trzebinia, Zator.