Imieniny: Placyda, Apolinarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Nauczyciela

Pod oknem

Bp Janusz Mastalski w Łagiewnikach: Musimy wyjść stąd lepsi

biskup janusz mastalski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Jezus jest moim Panem, przewodnikiem, nadzieją i miłością. Kiedy będę podążać w imię tych prawd, nie zostanę złamany, bo „Pan mój i Bóg mój” – mówił bp Janusz Mastalski w Święto Miłosierdzia w czasie Mszy św. sprawowanej o północy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 

 

Na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas zacytował słowa Pana Jezusa zapisane w „Dzienniczku” przez św. Siostrę Faustynę: „Raduje się serce moje z święta tego”. – Każdy z nas tutaj obecnych może wyrazić tę wielką radość – mówił kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślając, że w Łagiewnikach posługuje od trzech lat, ale po raz pierwszy doświadczył widoku wypełnionej po brzegi bazyliki. – Radujmy się z tego, że czas ograniczeń, obostrzeń, czas pandemii za nami – dodawał zaznaczając, że tegoroczne Święto przebiega pod hasłem „Miłosierdzie nadzieją dla świata” i nawiązuje do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu obchodzonego w sierpniu tego roku.

„Panie, gdzie jesteś?”. To pytanie – jak zauważył bp Janusz Mastalski – może stawiać wielu patrząc na tragedie wojny w Ukrainie. – Pan przychodzi i mówi „Pokój Wam!”. Jak w to uwierzyć? – zastanawiał się krakowski biskup pomocniczy i dodawał, że Święto Miłosierdzia wzywa, by na nowo powiedzieć za uczniami: widzieliśmy Pana, On jest miłosierny, On każdego kocha. – Cierpienie możemy wytłumaczyć tylko w Nim. Bo w cierpieniu jest Jezus – mówił biskup.

Wskazał na cztery prawdy, które przekazuje Jezus z łagiewnickiego obrazu. Św. Tomasz swoim wyznaniem wiary czyni Jezusa swoim Panem i Bogiem. Biskup podkreślił w tym kontekście wszechmoc Boga, który nie zostawia człowieka, a prowadzi go, nawet jeśli jego drogi są kręte.

Na tych życiowych drogach Pan Bóg jest przewodnikiem. – Św. Tomasz na nowo uczynił Jezusa swoją drogą, choć miał wątpliwości – mówił bp Janusz Mastalski zwracając uwagę na wiele współczesnych wątpliwości dotyczących Kościoła.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że dziś w Łagiewnikach Jezus mówi: „Nic nie jest stracone. Możesz się podnieść. Możesz na nowo coś ułożyć. A jak przychodzi cierpienie i ból, jesteś w stanie to znieść, bo jestem z tobą”. – Jezus mówi: „Potrafisz! Dasz radę” – dodawał biskup wskazując Jezusa jako nadzieję dla człowieka.

Słowa św. Tomasza są też wyznaniem miłości do Jezusa. Biskup zaznaczył, że jeśli ktoś mówi do Jezusa „kocham Cię”, to nie może przyjmować innej postawy wobec najbliższych. Wskazał, że dziś ludzie potrzebują jedności, zrozumienia, otwartości i podkreślił, że Jezus uczy wrażliwości na drugiego człowieka, miłości ofiarnej i przebaczającej. – Musimy wyjść stąd lepsi – wewnętrznie przemienieni – mówił biskup wzywając do zaufania Jezusowi.

– Jezus jest moim Panem, przewodnikiem, nadzieją i miłością. Kiedy będziemy podążać w imię tych prawd, to nawet jeśli przyjdzie ciemność grzechu, nawet jeśli przyjdzie ból cierpienia, nawet kiedy spotka mnie samotność, nie zostanę złamany, bo Ty jesteś moim pokojem, bo „Pan mój i Bóg mój” – podsumował bp Janusz Mastalski.

Źródło:
;