Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Świat

Bp Manuel Linda: Jesteście narratorami najpiękniejszego rozdziału w historii Porto

młodzież fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ponad 16 tys. młodych ludzi z całego świata modliło się wspólnie w Parque da Cidade w Porto podczas Mszy św. symbolicznie podsumowującej Dni w Diecezjach. Wśród nich byli też pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej, a także abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz, którzy koncelebrowali Eucharystię. Przewodniczył jej bp Manuel Linda, biskup Porto.

 

Influencerzy Boga

Sobota była dla młodych pierwszą okazją do doświadczenia tego, czego mogą spodziewać się za kilka dni w Lizbonie. W Parque da Cidade zgromadzili się bowiem wszyscy pielgrzymi, którzy spędzają dni poprzedzające wydarzenia centralne w diecezji Porto. Ponad 16 tys. ludzi, którzy przybyli do Portugalii, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem i młodym Kościołem, modliło się wspólnie podczas przedpołudniowej Mszy św. polowej. Jedną z najliczniejszych grup była młodzież Archidiecezji Krakowskiej, która po raz pierwszy spotkała się w jednym miejscu podczas tegorocznego ŚDM. Eucharystii przewodniczył bp Manuel Linda, biskup Porto, który wygłosił również homilię.

Dziękował młodym za ich odpowiedź na zaproszenie Ojca Świętego i przybycie na zachodni kraniec Europy, aby być razem. Uczestników nazwał „influencerami Boga” i poprosił, aby nie bali się pokazywać innym swojej wiary i świadczyć o Chrystusie. Zauważył, że dla jego diecezji i miasta to wyjątkowy czas. – Jesteście narratorami najpiękniejszego rozdziału w historii Porto – podkreślał bp Manuel Linda. To właśnie ta część Portugalii przyjęła najwięcej pielgrzymów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży.

Piękne doświadczenie jedności

Wspólna modlitwa w tak dużym gronie zrobiła wrażenie na młodych Polakach. – Po raz pierwszy uczestniczyłam w tak dużej, wielokulturowej Mszy i muszę przyznać, że było to naprawdę niezwykłe doświadczenie. Piękne doświadczenie jedności, ale też wzajemnego szacunku i ogromnej, pozytywnej energii – mówi Wanda, pielgrzymująca z grupą z Zakopanego.

Uczestników z Archidiecezji Krakowskiej zachwycają nie tylko widoki, kultura czy kuchnia, ale przede wszystkim gościnność Portugalczyków, którzy ich przyjmują. – Każdy czas z nimi sprawia, że możemy poczuć się tutaj jak w domu – dzieli się Krzysztof. Wszystko to sprawia, że mogą pogłębiać swoją wiarę i poznawać lepiej samych siebie.

Ostatnie dni przed Lizboną 

Sobotnie wydarzenia i aktywności skupiały się wokół Parque da Cidade. Organizatorzy przygotowali dla młodych szereg atrakcji, w tym liczne koncerty i artystyczną prezentację wszystkich dotychczasowych spotkań młodzieży z całego świata. Grupy z Krakowa, Trzemeśni, Trzebini czy Zakopanego spędziły czas, poznając nowe zakątki Porto, wypoczywając na plaży czy biorąc udział w atrakcjach zaproponowanych przez lokalny komitet. – Fantastyczna pogoda w końcu sprzyjała, by usiąść i opalić, albo już spalić twarz – mówi z uśmiechem Ola, podróżująca z Trzebinią.

Iza z Zakopanego podkreśla, że pielgrzymom z Podhala szczególnie podobał się koncert i pokaz na zakończenie dnia. – Koncert bardzo się podobał, ale zmęczenie nie pozwoliło nam zostać do końca – przyznaje. Niedziela to czas tradycyjnie spędzany z rodzinami przyjmującymi młodych w swoich domach. To jedna z ostatnich okazji do rozmów i bycia razem, bowiem w poniedziałek młodzi przeniosą się już do stolicy Portugalii, Lizbony. 

Wcześniej jednak pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej spotkają się w poniedziałek 31 lipca wszyscy razem w Porto, aby wspólnie się modlić. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

Źródło:
;