Wywiady
Bp Marcinkowski: żeby jak najwięcej zostawało w sercach
W lutym tego roku biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski ukończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny. Ojciec Święty Franciszek 13 kwietnia przyjął jego rezygnację. O swojej duszpasterskiej posłudze i zamiłowaniu do katechezy opowiada w rozmowie z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polaki.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Jest Ksiądz Biskup cenionym specjalistą w dziedzinie katechezy i ewangelizacji, który wniósł istotny wkład do nauczania religii i w formację wiernych Kościoła katolickiego. Co było największym osiągnięciem Księdza Biskupa w tym zakresie?
Bp Roman Marcinkowski: Formacja chrześcijańska to bardzo ważna sprawa. Do tej pory w ramach pracy formacyjnej przygotowałem około 20 serii rekolekcji dla kapłanów z różnych diecezji. Przeprowadzałem cykle katechetyczne dla dzieci, młodzieży, grup oazowych, narzeczonych, rodzin… To jest mój żywioł. Warto w tym miejscu wspomnieć o opracowaniu „Katechizmu Płockiego”, który pomagał wiernym w zrozumieniu treści Katechizmu Kościoła Katolickiego. Przygotowaliśmy wtedy blisko 300 katechez, które co niedziela rozważano w naszej diecezji. Czytania rozpoczęły się dokładnie w drugą niedzielę Wielkiego Postu 2005 roku, a zakończyły 15 sierpnia 2010 roku, czyli trwały ponad pięć lat. Sama inicjatywa spotkała się dużą z aprobatą ze strony Stolicy Apostolskiej.
Kilka dni temu ukazał się dokument Konferencji Episkopatu Polski dotyczący sakramentu bierzmowania. Czym dla Księdza Biskupa jest sakrament bierzmowania?
Przyznam szczerze, że bierzmowanie darzę szczególną sympatią, dlatego zawsze dużo wymagałem od katechetów. Mieliśmy nawet opracowaną instrukcję, jak ma wyglądać przygotowanie do tego sakramentu. Wszędzie, gdzie tylko bierzmowałem, tam młodzież pisała prośby o udzielenie im sakramentu. Zawsze je wszystkie czytałem. Wszystkie. I często odwoływałem się do kilku z nich w czasie homilii. Starałem się, żeby jak najwięcej zostawało w sercach tych młodych ludzi.
Od kilkunastu lat pełni Ksiądz Biskup również funkcję opiekuna Legionu Maryi. Czy w swoim życiu doświadcza Ksiądz Biskup obecności Matki Bożej?
Zarówno moja pobożność, jak i duchowość, jest naznaczona obecnością Maryi. Nie każdy lubi cyfrę 13, a mi tak się szczęśliwie ułożyło, że święcenia kapłańskie otrzymałem 13 czerwca 1965, a sakrę biskupią 13 kwietnia 1985 roku. Stąd też ten nurt Maryjny jest mi od zawsze bliski.
Co w czasie wieloletniej posługi najbardziej utkwiło Księdzu Biskupowi w pamięci?
Nie sposób wymienić wszystkiego, ale na pewno jest to wizyta Ojca Świętego w Płocku. Pamiętam też, że diecezja płocka była pierwszą w Polsce, którą nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego. Na zakończenie peregrynacji obrazu przedstawiciele parafii składali świadectwa ze swojego życia i to była dla mnie rzecz niezwykle wzruszająca. To było coś pięknego. A takim osobistym przeżyciem i radością był dla mnie fakt, że mój kolega, z którym byłem na jednym roku w seminarium został biskupem, był to Andrzej Suski, biskup toruński.
Dziękuję serdecznie za rozmowę.
***
Podczas 32-letniej posługi biskupiej bp Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 210 tys. osobom i poprowadził ponad 20 serii rekolekcji dla kapłanów w różnych diecezjach. Zgodnie ze swoją dewizą biskupią, by idąc, nauczać (Euntes docete), w sposób szczególny angażował się w prace dotyczące katechezy w diecezji i na terenie Polski oraz w duszpasterstwo rodzin. Koordynował m.in. opracowanie „Katechizmu Płockiego”, zbierającego prawie 300 katechez, które pomagały wiernym w zrozumieniu treści Katechizmu Kościoła Katolickiego.
W Konferencji Episkopatu bp Roman Marcinkowski od wielu lat jest opiekunem Legionu Maryi w Polsce oraz członkiem Komisji Wychowania Katolickiego.
Przechodzący na emeryturę bp Roman Adam Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 r. w Szczutowie na Mazowszu. W 1965 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku. Jego kolegą z roku był m.in. biskup toruński Andrzej Suski. 13 czerwca 1965 r. obecny biskup Marcinkowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Dudźca. W latach 1965-69 pracował jako wikariusz w Imielnicy, następnie w Ciechanowie, w Pałukach, Bodzanowie i w parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku.
W 1974 r. ukończył specjalizację katechetyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej, gdzie w 1976 r. uzyskał magisterium. W latach 1974-80 r. był diecezjalnym wizytatorem religii. W latach 1974-85 pracował również jako diecezjalny duszpasterz rodzin. Od roku 1980 do 1991 był dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Od roku 1990 pełni funkcję prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej.
28 lutego 1985 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia. Sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia 1985 r. w Bazylice Katedralnej w Płocku z rąk ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Jako biskup kontynuował prace związane z katechezą, duszpasterstwem dzieci i młodzieży oraz duszpasterstwem rodzin.