Polska
Bp Markowski: człowiek w centrum rzetelnego dziennikarstwa
Myślę, że prawdziwe dziennikarstwo, wymagające rzetelności, wiarygodności i odpowiedzialności za pisane i rozpowszechniane słowo dla budowania dobra wspólnego, jest nie do zastąpienia - napisał w kontekście stosowania sztucznej inteligencji w mediach przewodniczący Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej bp Rafał Markowski z okazji obchodzonego dziś w Polsce Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Bp Rafał Markowski przypomniał, że sztuczna inteligencja była tematem styczniowego Orędzia Papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ten temat często pojawia się w papieskim nauczaniu. „Mało kto z nas ma świadomość, że gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z chatem GPT i z zadziwieniem poznawaliśmy możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja, Stolica Apostolska była już od lat zaangażowana w tworzenie protokołu mającego na celu budowę ‘etycznych podstaw AI’” - wskazał bp Markowski.
Przewodniczący Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej przypomniał, że „wobec narzędzi sztucznej inteligencji papież odrzuca zarówno postawy alarmistycznego ostrzeżenia, widzącego w nowej technologii wyłącznie zagrożenie, jak i naiwnego optymizmu, przyjmującego bezrefleksyjnie nowe możliwości”. Bp Markowski podkreślił też, że papieskie podejście w tym temacie jest „realistyczne”. Niezależnie od dziedziny zastosowania AI, wniosek Papieża jest jednoznaczny. „Gdy człowiek w sposób niekontrolowany będzie korzystał ze ‘sztucznej inteligencji’, nie tylko jego inteligencja, ‘ale samo serce człowieka będzie narażone na ryzyko, że stanie się coraz bardziej >>sztuczne<<’” - zaznaczył bp Markowski, cytując Franciszka.
Bp Markowski przypomniał, że sztuczna inteligencja z jednej strony pomaga dziennikarzom, ale z drugiej „łatwiejsze niż dotąd jest tworzenie i rozpowszechnianie artykułów dezinformujących, jeszcze bardziej niż dotąd społeczeństwa polaryzują się, a duża jego część bezrefleksyjnie karmi się fałszywymi narracjami”. Poza tym AI obarczona jest pewnymi mankamentami technicznymi.
„Nie sprawdza się, póki, co scenariusz zakładający, że wśród zawodów, którym grozi ryzyko zaniknięcia za sprawą zastąpienia ich przez AI, będzie też profesja dziennikarza” – napisał w swoim przesłaniu bp Markowski. Dodał „W centrum rzetelnego dziennikarstwa pozostanie człowiek”.
Przewodniczący Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej wskazał na najważniejsze wyzwania medialne w obliczu sztucznej inteligencji: rzetelna selekcja informacji, edukacja medialna o tym, jak korzystać z mediów, dopracowanie etycznych podstaw wykorzystania AI w mediach. „Mądry nadzór nad budową i zastosowaniem narzędzi sztucznej inteligencji, również w dziedzinie komunikacji, staje się ważnym zadaniem dla osób pracujących w mediach” – podsumował bp Rafał Markowski.