Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Dialog

Bp Markowski o zmarłym muftim muzułmanów w Polsce: był człowiekiem o wielkim sercu

mufti fot. Episkopat.pl

Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego  rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski w kondolencjach po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP.

 

Bp Markowski wspominając zeszłoroczną celebrację nabożeństwa międzyreligijnego z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, podkreślił, iż Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny. Angażował się m.in. w organizację obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim, „Namiotów Abrahama” oraz uczestniczył w wielu sympozjach i konferencjach poświęconych dialogowi.

„Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku  muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary” – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego.

Na koniec, bp Markowski zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego Muftiego. „Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia” – czytamy w kondolencjach.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. W 1988 r. przyjechał do Polski. Skończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;