Imieniny: Agaty, Adelajdy

Wydarzenia:

Pod oknem

Bp Muskus przewodniczył Mszy św. Noworocznej w Łagiewnikach

 fot. Paweł Jarzębiński

Bp Damian Muskus przewodniczył dziś Noworocznej Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. „Potrzebujemy nowego przebudzenia. Przebudzenie ratuje nas od marazmu. Przebudzenie ratuje nas przed zobojętnieniem” – powiedział w homilii do zebranych wiernych.

Biskup zaznaczył na wstępie, że odczytany fragment Ewangelii ukazuje Maryję, która jest mistrzynią zasłuchania w słowo Boga, odczytywane w codziennych wydarzeniach życia. „W tym właśnie zasłuchaniu tkwi źródło jej piękna i niezwykłej skuteczności w przedstawianiu Bogu naszych ludzkich spraw” – stwierdził.

Hierarcha wskazał, że Nowy Rok powinien być chwilą uświadomienia sobie faktu, że człowiek i Kościół, Polska i świat, że wszyscy ludzie potrzebują nowego przebudzenia, które ratuje od marazmu i umieszczania wiary w wąskich ramach osobistego życia, a także broni przed znieczulicą na biedy tego świata.

Biskup przestrzegł przed zamykaniem się w twierdzy własnej wygody, przy braku troski o potrzebujących, które papież Franciszek nazywa „globalizacją obojętności”. Wskazał, że nie od dziś świat jest podzielony – na biednych i bogatych, sytych i głodnych, bezpiecznych i pełnych obaw. „Ten podzielony świat coraz bardziej i coraz głośniej domaga się jednoznacznych postaw” – zauważył.

Bp Muskus podkreślił, że współczesnemu światu najbardziej potrzeba świadków miłosierdzia. „Autentycznym prawdziwym świadkiem miłosierdzia może być tylko ten, kto doświadczył miłosierdzia we własnym życiu. Dokonuje ono w człowieku niezwykłej przemiany. Nie pozwala mu biernie przyglądać się braciom, którzy potrzebują pomocy” – mówił.

Duchowny uznał, że miłosierdzie powinno być fundamentem kultury solidarności w naszym coraz bardziej podzielonym świecie. „Gdy tego fundamentu nie ma, gdy nie ma miłości, gdy nie ma miłosierdzia, znikają relacje międzyludzkie, znika troska o słabych i potrzebujących. Pojawia się egoizm i niesprawiedliwość (…) znieczulenie na potrzeby innych” – ocenił.

Odwołując się do tekstu dzisiejszego orędzia papieża Franciszka hierarcha pytał czy miłosierdzie jest sercem wspólnot, w których ludzie żyją na co dzień. „Czy miłosierdzie jest sednem naszych postaw wobec braci i sióstr, wobec wyzwań przed którymi stawia nas świat? Czy miłosierdzie jest źródłem naszej aktywności?” – pytał.

Bp Muskus zachęcił wiernych do otwierania serc na działanie Bożej łaski i podejmowania pod jej wpływem działań przemiany świata. „Tylko ludzie miłosierni mogą budować zgodę i pokój na każdym poziomie – w rodzinach, środowiskach pracy, pokój w ojczyźnie i między narodami” – powiedział.

Hierarcha odniósł się także do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży i zaapelował o mądre podejście do tego wydarzenia, nie tylko przez pryzmat wysiłków organizacyjnych czy ekonomicznej opłacalności. „To przede wszystkim wielkie święto wiary. Rozumieją to młodzi Polacy, rozumieją to młodzi chrześcijanie na całym świecie, którzy z entuzjazmem angażują się w przygotowania, którzy już deklarują chęć przyjazdu do Polski i Krakowa, którzy otwierają serca na spotkanie z miłosiernym Jezusem” – mówił.

Biskup Muskus powiedział, że rozpoczęty rok niesie wyzwania, ale także dary Jubileuszu Miłosierdzia. „Niech Pan Jezus obdarza każdego z nas swoim pokojem i miłością, odwagą i nadzieją. Niech nas przebudzi i dotknie swoim miłosierdziem, uzdalniając do czynienia dobra” – zakończył.

 

 

Źródło:
;