Imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki

Wydarzenia: Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Przygotowania

Bp Muskus: ŚDM to dla młodych ludzi prawdziwa szkoła wrażliwości

 fot. kp / fra3

Światowe Dni Młodzieży to dla młodych ludzi prawdziwa szkoła człowieczeństwa i wrażliwości – podkreślił bp Damian Muskus, koordynator przygotowań do ŚDM, w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji „Udział osób niepełnosprawnych w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie”. Odbyła się ona 21 kwietnia w sali obrad krakowskiego magistratu.

 

Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego ŚDM odpowiedzieli przedstawiciele blisko czterdziestu organizacji pozarządowych zajmujących się pracą z osobami z niepełnosprawnością. Komitet przedstawił gościom ideę, formułę i planowany przebieg wydarzeń centralnych oraz kwestie organizacyjne i promocyjne pod kątem udziału osób niepełnosprawnych. „Zależy nam na tym, by w jak najszerszym zakresie w całym programie ŚDM uczestniczyły osoby niepełnosprawne, a organizacje pozarządowe skupiające takie osoby mają frontowy kontakt z tymi, którzy będą także czynnie uczestniczyli w ŚDM w Krakowie” - mówił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, który również jest członkiem Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

W skierowanym do uczestników spotkania przesłaniu koordynator generalny przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus podkreślał, że Światowe Dni Młodzieży to dla młodych ludzi spotkanie z Jezusem w wielkiej wspólnocie wiary, ale także prawdziwa szkoła człowieczeństwa i wrażliwości. „Mam nadzieję, że przygotowania do tych Dni staną się szansą, by w młodych Polakach - gospodarzach ŚDM - rozbudzić tę wrażliwość i otworzyć ich serca na potrzeby innych” – zaznaczył hierarcha. „Niepełnosprawna młodzież jest dla nas uprzywilejowaną grupą pielgrzymów. Gorąco wierzę, że czas spędzony w naszym mieście napełni ich nadzieją i siłą, stanie się źródłem radości i doświadczenia żywej wiary” – dodał.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych poznali konkretne obszary współpracy w przygotowaniach do ŚDM. Są to m.in. teledysk do hymnu, warsztaty wokalne, które wyłonią artystów do występów w lipcu 2016 roku; warsztaty rękodzieła, których efektem będą aukcje wytworów opatrzonych logiem ŚDM, a dochód z nich przeznaczony będzie na działalność artystyczną osób niepełnosprawnych; posługi liturgiczne podczas wydarzeń centralnych czy szkolenia wolontariuszy do pomocy osobom niepełnosprawnym już w czasie ŚDM.

Członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 prezentowali swoją pracę tak, by prosić o rady i sugestie, co należy wziąć pod uwagę, by osoby z niepełnosprawnościami różnego typu w sposób pełny i komfortowy mogły przeżywać spotkania młodego Kościoła. Ważnym elementem spotkania był czas dyskusji, kiedy przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń mogli zgłosić swoje postulaty, zadać pytania, czy prosić o wyjaśnienie jeszcze niepewnych kwestii.

Dla dobrego przygotowania ŚDM pod kątem osób niepełnosprawnych w Komitecie Organizacyjnym powstał Zespół ds. udziału osób niepełnosprawnych. Jego zadaniem jest zapewnienie godnego i pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w wydarzeniach centralnych ŚDM, ich zakwaterowanie i transport pomiędzy tymi miejscami. Zespół opiera się na współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, dlatego wszystkich zebranych pytano, w jakim zakresie mogą zaangażować się w przygotowania logistyczne, a także bezpośrednią pomoc podczas spotkania młodzieży.

W 2013 roku w Rio de Janeiro zarejestrowało się oficjalnie 1357 osób z niepełnosprawnością, a w 2011 roku w Madrycie - 5274. Proces rejestracji pielgrzymów na ŚDM Kraków 2016 ruszy w drugiej połowie tego roku.

Źródło:
;