Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Bp Muskus: chrześcijańska Europa nie może jak Piłat umywać rąk

 fot. maciek.malec / wikipedia.org

- Chrześcijańska Europa nie może jak Piłat umywać rąk - mówił bp Damian Muskus, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, podczas Dożynek Podhalańskich, które odbyły się 6 września w sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierza. Wzięli w nich udział m.in. żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

Bp Damian Muskus przewodniczył uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym w ludźmierskim ogrodzie różańcowym. - Gestu miłosierdzia pilnie potrzebują uchodźcy, którzy na naszym kontynencie szukają ratunku przed śmiercią, szukają wolności i godnego życia. Oni nie emigrują za chlebem, pragną jedynie pokoju dla siebie i swoich dzieci - mówił.

Krakowski biskup pomocniczy odniósł się także do składanych obietnic przez polityków. - Wielu ludzi cierpi niedostatek. Nie czekają oni na słowa pociechy, nie nakarmią się obietnicami tak hojnie szafowanymi w okresie przedwyborczym przez wszystkie partie polityczne. Oni potrzebują konkretnej pomocy i wsparcia, by doświadczyć miłosiernej miłości - zaznaczył.

Bp Muskus poświęcił kilkanaście wieńców dożynkowych, które przygotowali przedstawiciele miejscowości z całego Podhala, Spisza i Orawy. Niektóre miały niecodzienne kształty. Parafianie z Szaflar zrobili wieniec w kształcie instrumentu muzycznego, inny przypominał łódź.

Do Ludźmierza na tegoroczne dożynki przyjechali również przedstawiciele różnych placówek, organizacji i instytucji z pocztami sztandarowymi. Obecni byli ponadto parlamentarzyści podhalańscy, władze powiatowe i samorządowe.

W czasie liturgii gospodarze przynieśli do ołtarza w procesji darami regionalne produkty: wino, miód, owoce. Eucharystię uświetnili swoim śpiewem i grą zespół "Podhalanie" oraz kompania reprezentacyjna 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z orkiestrą. Ważnym momentem uroczystości dożynkowych było przeniesienie kopii figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z sanktuarium do ołtarza polowego. Figurę nieśli żołnierze, w tym jedna kobieta w mundurze.

Wszystkim za obecność podziękował ks. Kazimierz Klimczak, ludźmierski proboszcz. Po Mszy św. odbyła się prezentacja pocztów sztandarowych i wieńców dożynkowych. Dalsza część uroczystości dożynkowych miała już miejsce na placu przy sanktuarium, gdzie zaplanowano m.in. występy zespołów regionalnych.

Górale za tegoroczny sezon prac w polu będą dziękować także podczas jesiennego Święta Bacowskiego, które zaplanowano na ostatnią niedzielę października.

Źródło:
;